مواد اولیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

امروزه اکثر مردم بخاطر کمبود زمان و برای راحتی بیشتر تمایل به استفاده از ظروف یکبار مصرف دارند.اما آیا می دانید مواد اولیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی چیست؟ در این مطلب به بررسی این مواد می پردازیم. مواد اولیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی خرید مواد اولیه ظروف یکبار مصرف چرا به پلاستیک یکبار مصرف نیاز داریم؟ […]

مواد اولیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

مواد اولیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

امروزه اکثر مردم بخاطر کمبود زمان و برای راحتی بیشتر تمایل به استفاده از ظروف یکبار مصرف دارند.اما آیا می دانید مواد اولیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی چیست؟ در این مطلب به بررسی این مواد می پردازیم. مواد اولیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی خرید مواد اولیه ظروف یکبار مصرف چرا به پلاستیک یکبار مصرف نیاز داریم؟ […]

امروزه اکثر مردم بخاطر کمبود زمان و برای راحتی بیشتر تمایل به استفاده از ظروف یکبار مصرف دارند.اما آیا می دانید مواد اولیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی چیست؟ در این مطلب به بررسی این مواد می پردازیم.

مواد اولیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

مواد اولیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

مواد اولیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، پلی پروپیلن (PP)، پلی استایرن منبسط شده یا پلی فوم (EPS)، پلی استایرن (PS) یا پلی اتیلن ترفتالات (PET) می باشند. در میان آنها، PP می تواند دمای بین 100 درجه سانتیگراد تا 120 درجه سانتیگراد را برای مدت طولانی تحمل کند، در حالی که EPS ، PS و PET برای نگهداری مواد غذایی در دمای بیش از 100 درجه سانتیگراد مناسب نیستند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر به بررسی این 4 مواد اولیه تولید ظروف یکبار مصرف می پردازیم:

PET

پلی اتیلن ترفتالات که معمولاً به عنوان پلی استر شناخته می شود یک پلاستیک شفاف و نسبتاً محکم است که از ورود گاز و رطوبت ممانعت کرده و می تواند در برابر دماهای نسبتاً بالا مقاومت کند. به همین خاطر از این ماده معمولاً در ظروف غذا و مخصوصا نوشابه ها و بطری های آب استفاده می شود.این ماده ایمن بوده و خیلی بازیافت می گردد.

EPS

پلی استایرن منبسط شده (EPS) یک ماده پلاستیکی سلولی سبک وزن است که از گلوله های کروی توخالی کوچک تشکیل شده است. ویژگی های قابل توجه این ساختار سلولی است که باعث شده EPS در طیف وسیعی از چگالی ها که خواص فیزیکی مختلفی را ارائه می کند، تولید شود.

EPS در بسته بندی کاربرد زیادی دارد و از آن برای نگهداری و حمل و نقل اقلام شکننده و گران قیمت مانند تجهیزات الکترونیکی، شراب، مواد شیمیایی و محصولات دارویی استفاده می شود. یکی از خصوصیات EPS مقاومت در برابر رطوبت است که باعث افزایش طراوت محصولات فاسد شدنی مانند محصولات و غذاهای دریایی می شود. بسته بندی EPS به طور گسترده برای بازار داخلی و صادراتی استفاده می شود.

PS

پلی استایرن معمولاً به عنوان استایرنفوم شناخته می شود. استفاده از فوم پلی استایرن در بسته بندی مواد غذایی بسیار رایج است و در تهیه لیوان ها، بشقاب، کارتن های تخم مرغ و … کاربرد دارد.

یکی از مشکلات پلی استایرن این است که دمای ذوب پایینی دارد و برای بسته بندی مواد غذایی توصیه نمی شود زیرا می تواند سرطان زا باشد.

برای آشنایی بیشتر با ps به صفحه خرید پلی استایرن نمایید.

PP

PP در برابر مواد شیمیایی مقاومت زیادی داشته، چگالی پلاستیکی کم و نقطه ذوب نسبتا بالایی دارد و در بسته بندی استفاده می شود.

نقطه ذوب خوب پلی پروپیلن باعث شده که این ظروف برای مایعات گرم مناسب باشد.

مستربچ 

مستربچ برای دادن رنگ به ظروف یکبار مصرف است. در ظروف یکبار مصرف باید از مستربچ فودگرید که برای سلامتی ضرری ندارد استفاده شود اما متاسفانه با توجه به قیمت بالای این مستربچ برخی تولید کنندگان بجای فود گرید از مستربچ معمولی استفاده می کنند.

جهت آشنایی بیشتر با مستربچ ها و انواع آن به صفحه بهترین مستربچ ایران مراجعه نمایید.

خرید مواد اولیه ظروف یکبار مصرف

خرید مواد اولیه ظروف یکبار مصرف

پلاستیک‌های یک‌بار مصرف کالاهایی هستند که عمدتاً از مواد شیمیایی مبتنی بر سوخت‌های فسیلی ساخته می‌شوند و می بایست بلافاصله پس از استفاده در عرض چند دقیقه دفع شوند.

کارخانجات مختلف با خرید مواد اولیه ظروف یکبار مصرف به تولید لوازمی می پردازند که بشر را به سمت راحتی بیشتر و البته تولید زباله های بیشتر سوق می دهد.

اما با توجه به کاربرد زیاد ظروف یکبار مصرف و مزایایی که به همراه دارد حذف آن امکان پذیر نیست.همانطور که BPF معتقد است بسته‌بندی یکبار مصرف همچنان وجود دارد، زیرا 1-ضایعات و هزینه مواد غذایی را کاهش می‌دهد2- خطر آلودگی را به حداقل می‌رساند و3- محدوده محصولاتی را که می‌توانیم بخریم افزایش می‌دهد.

به همین منظور شرکت اکسون پلیمر با خرید مواد اولیه ظروف یکبار مصرف و ارائه آن به تولیدکنندگان مواد پلاستیک گام بزرگی در راستای تولید ملی برداشته است.

 

چرا به پلاستیک یکبار مصرف نیاز داریم؟

از آنجایی که بسته بندی پلاستیکی باعث محافظت و نگهداری از کالاهای تازه می شود ما می توانیم طیف گسترده ای از غذاهای تازه را در تمام طول سال تولید کنیم.

بسته بندی پلاستیکی بسیار بهداشتی است و از آلوده شدن مواد غذایی و سایر محصولات در برابر هرگونه میکروب معلق در هوا جلوگیری می کند.

پلاستیک های یکبار مصرف مانند کیسه های خون و سرنگ ها باعث ایجاد یک محیط امن و بهداشتی در بیمارستان ها می گردد.

رایج ترین پلاستیک های یکبار مصرف

رایج ترین پلاستیک های یکبار مصرف

بر اساس آمارهایی که سازمان محیط زیست جهانی ارائه کرده، رایج ترین پلاستیک های یکبار مصرف که در محیط یافت می شوند عبارتند از:

  • ته سیگار
  • بطری های پلاستیکی نوشیدنی
  • درب بطری های پلاستیکی
  • بسته بندی مواد غذایی
  • کیسه های پلاستیکی مواد غذایی
  • درب های پلاستیکی
  • انواع نی ها
  • انواع دیگر کیسه های پلاستیکی

رایج ترین مواد اولیه بسته بندی

رایج ترین مواد اولیه بسته بندی

فوم و پلاستیک های جامد سالهاست که جزء اصلی ظروف غذاخوری و بسته بندی مواد غذایی هستند. این مواد سنتی تا به امروز ثابت کرده‌اند که بسیار متنوع اند و می توانند به محصولاتی تبدیل شوند که تقریباً هر کاربرد غذایی را ارائه کند.

پلی استایرن فومی

پلی استایرن فوم احتمالاً همه کاره ترین ماده تولید ظروف یکبار مصرف است که به شکل ها و پیکربندی های زیادی مانند ظروف یکبارمصرف بیرون بر و ظروف غذاخوری ارائه میشود. همانطور که در بالا گفتیم این ماده یک عایق عالی است که مقاومت حرارتی مناسبی را برای غذاهای گرم و سرد فراهم می کند. غذاهای گرم برای مدت طولانی تری گرم و غذاهای سرد مدت بیشتری در ظروف PS فوم شده سرد می مانند.

پلی استایرن فوم شده در مقایسه با سایر مواد، انرژی بسیار کمی برای تولید مصرف کرده و در طول فرآیند تولید عملاً از آب استفاده نمی کند.

همچنین وزن آن در مقایسه با تقریباً هر ماده دیگری بسیار سبک است به این معنی که از مواد خام بسیار کمتری استفاده می کند.

پلی استایرن های ایمپکت یا HIPS

HIPS برای خدمات غذایی و صنایع خرده فروشی به خوبی شناخته شده است. مقاومت برش عالی ای دارد و برای کاربردهای بسیار سنگین مانند بسته های وعده  غذایی کامل مناسب است. اگرچه HIPS به سبک PS فوم شده نیست، اما با اینحال سبک تر از سایر مواد است و برای طیف وسیعی از کاربردها انتخاب مقرون به صرفه ای می باشد.

پلی اتیلن ترفتلیت(Polyethylene Terephthalate)

این ماده که بیشتر به عنوان PET شناخته می شود، یک ماده پلاستیکی جامد است که اغلب در تولید بطری های آب استفاده می شود. CPET هم شکل دیگری از PET است که وقتی متبلور می شود، مقاومت بالایی در برابر دمای زیاد دارد و برای قرار گرفتن در فر بسیار مناسب است.

پلی پروپیلن

هنگامی که برای بسته بندی مواد غذایی به گزینه های ایمنتر در مایکروویو نیاز داریم، پلی پروپیلن بهترین انتخاب برای مواد اولیه است. پلی پروپیلن در رنگ های شفاف و در رنگ هایی مانند سیاه و سفید برای انواع کاربردهای بسته بندی مواد غذایی تولید می شود.

مواد اولیه لیوان یکبار مصرف

مواد اولیه لیوان یکبار مصرف

مواد اولیه لیوان یکبار مصرف کاغذی و پلاستیکی چیست؟ امروزه اکثر غذاها، نوشیدنی ها و تنقلات در بسته بندی های کاغذی سرو می شوند و کاغذ نقش کلیدی در زندگی ما پیدا کرده است.

یک لیوان کاغذی از تبدیل درخت به کاغذ و گذراندن مراحل تبدیل ان به خمیر کاغذی تشکیل می شود. پس از قطع کردن درختان، آنها را کنده می کنند و سپس آنها را به تراشه های چوب تبدیل کرده و طی فرآیند مکانیکی، آنرا به خمیر تبدیل مینمایند.سپس خمیر را در دمای بالا در مخلوطی از هیدروکسید سدیم و سولفید سدیم میپزند.

کاغذ مورد استفاده در ساخت لیوان کاغذی دارای گواهینامه های متفاوتی است که هرکدام قیمت و تاثیرات زیست محیطی مختلفی دارند.معمولا 3 نوع لیوان کاغذی معمولی، لیوان کاغذی FCS و لیوان کاغذی FSL وجود دارند.

لیوان‌های پلاستیکی هم طی فرایندی به نام قالب‌گیری تزریقی ساخته می‌شوند که در آن مواد پلاستیکی با مایعات مخلوط شده و در قالب فنجان‌های پلاستیکی که اندازه و ضخامت متفاوتی دارند تولید می شود.3 نوع لیوان پلاستیکی PET، rPET و پلاستیک PLA وجود دارد.

پرمصرف ترین ماده برای ساخت لیوان های پلاستیکی پلی اتیلن ترفتالات است که زیاد استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.