مستربچ رنگی

قیمت :کیلویی 20000 تا 210000 تومان

اضافه کردن مستربچ رنگی ، معمول ترین روش تولید لوازم رنگی از مواد پلاستیکی است. مستربچ های رنگی یک ترکیب پلاستیکی تشکیل شده از رنگدانه و پلیمر می باشد که اگر بخواهیم به طور کامل تر شرح دهیم درصد زیادی از آن رنگدانه است که به اندازه کمی با پلیمر مخلوط گردیده و آن را به رنگ مطلوب و مورد نظر می رساند.
اطلاعات فنی
صنعت مورد استفاده
 • تولید انواع فیلم های پلیمری
 • تولید قطعات تزریقی و بادی
 • صنایع گونی بافی
 • صنایع بسته بندی
 • قطعات خودرو
 • لوازم خانگی
 • لوازم الکتریکی
 • قطعات صنعتی
 • لوله های آب و فاضلاب

قیمت :کیلویی 20000 تا 210000 تومان

مستربچ رنگی

توضیحات تکمیلی مستربچ رنگی

مستربچ رنگی : پلاستیک از جمله متریال کاربردی می باشد که در اشکال و رنگ های مختلف از آن ها استفاده می کنیم. یکی از جالبترین حقایق در خصوص پلاستیک، بی رنگ بودن این ماده است. در حقیقت سایر مواد و افزودنی ها هستند که به پلاستیک رنگ های متنوع می بخشند.

این مواد مستربچ نام دارند که در انواع مختلف موجود هستند و در صنعت پلاستیک تاثیر بسزایی دارند به ویژه مستربچ رنگی که موجب افزودن انواع رنگ به پلاستیک خواهد شد. حال این سوال مطرح می شود که مستربچ چیست و چگونه عمل می کند ؟ در ادامه قصد داریم ضمن آشنایی با مستربچ و انواع آن، به بررسی عملکرد این ماده بپردازیم.

مستربچ رنگی ، سیاه ، سفید و … چییست ؟

مستربچ ها پلاستیک کامپاند خام می باشند که به منظور موارد افزودنی و یا رنگدانه در صنعت پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین از انواع رنگی و یا افزودنی آن در ترکیبات پلاستیکی و پلیمرها استفاده می شود. در واقع ترکیب این مواد و پلیمر خام تحت دمای بالا انجام می گردد و پس از خنک شدن امکان برش و شکل دهی به مواد فراهم می گردد.

نکته قابل توجه این است که از این مواد باید به میزان مشخصی در فرایند تولید پلاستیک استفاده شود.

این مواد به صورت مایع و جامع به کار برده می شوند و انواع جامد آن به شکل دانه های ریز و یا قطعات برش خورده موجود هستند.

کاربرد مستربچ و مزایای استفاده از آن

مهم ترین کاربرد مستربچ دادن رنگ به مواد پلاستیکی می باشد، از آنجایی که مواد پلیمری به خودی خو بی رنگ هستند معمولا مورد استفاده قرار نمی گیرند و نیاز به درصدی از مستربچ (بین 1.5 تا 3 درص) دارند لازم به ذکر است که مستربچ ها می توانند به جر رنگ ویژگی خاصی را به مواد پلیمری اضافه کنند.

امروزه از این مواد به شکل گسترده ای در صنعت پلاستیک بهره گرفته می شود. در حالیکه روش های دیگری نیز برای رنگ دادن به پلاستیک وجود دارد اما مستربچ انتخاب اول همه تولید کنندگان می باشد علت آن هم مزایایی است که این ماده دارد که در پایین به تشریح آن خواهیم پرداخت:

1- تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی از میزان کمتری از پلیمرهای مصنوعی استفاده می کنند و از پلیمرهای طبیعی که ارزان تر هم هستند نیز بهره بیشتری برد. نکته اینجاست که با اضافه کردن مستربچ، می توان ترکیبات را بهبود بخشید به نحوی که بتوان از پلیمرهای طبیعی ارزان قیمت بهترین بهره را برد.

2- دستیابی به رنگ ایده آل قطعی می باشد. در حقیقت با بهره گیری از این مواد، پلاستیک دقیقا به رنگ مورد نظر می رسد. استفاده از این مواد در مقایسه با شیوه های دیگر مرقون به صرفه تر است.

3- استفاده از این مواد در فرایند تولید راحت تر است و مطابق با معیارهای پایداری می باشد.

4- بهره گیری از این ماده در مقایسه با سایر رنگدانه ها و پودرها تمیز تر است و منجر به داشتن یک نتیجه ایده آل می شود.

5- کار با این مواد هیچ گونه غباری را تولید نمی کند و برای سلامت اشخاص خطرناک نیست. در حالیکه سایر مواد تا حدودی برای اشخاص و محیط زیست تهدید آمیز است.

6- مهم ترین مزیت آن فراتر از رنگ بخشیدن به محصولا پلاستیکی است. در واقع با وجود گستردگی در انواع مختلف این ماده، امکان بهره گیری بهتر و بیشتر از محصولات فراهم می گردد.

انواع مستربچ

از آنجایی که از این مواد به صورت عمده ای استفاده می شود، انواع مختلفی از آن نیز موجود می باشد. به بررسی رایج ترین آن ها می پردازیم.

 • مستربچ رنگی
 • مستربچ سفید
 • مستربچ مشکی
 • مستربچ افزدونی

در این قسمت تنها به بررسی مستربچ رنگی خواهیم پرداخت و برای مطالعه درباره دیگر مستربچ ها در قسمت های جداگانه توضیح داده شده است

مستربچ رنگی چیست ؟

همانور که از اسم آن ها مشخص است، از این ماده برای رنگ دادن به پلاستیک استفاده می شود که در بیش از 200 رنگ متنوع موجود هستند. بنابراین امکان انتخاب هر رنگی باری محصول نهایی پلاستیکی وجود دارد. تاثیر این مواد را در صنعت پلاستیک نمی توان دست کم گرفت. در واقع زیبایی بیشتر محصولات حاصل از رنگی است که این ماده به آن ها می بخشد.

مستربچ ها خودشان جزو مواد اولیه به حساب می آیند یعنی به عنوان پایه اولیه از موادی مثل پلی اتیلن ، پ پ ، پلی استایرن ، ای بی اس،پلی کربنات و پلی آمید و از این قبیل مواد استفاده می شود که با توجه به موقعیتی که نوع مواد در اختیار ما قرار می دهد میتوانیم از رنگ های مختلف استفاده کنیم .

در اکسون پلیمر کارشناسان فروش ما در تلاشند تا با راهنمایی های لازم شما عزیزان را در خرید مناسب ترین محصول یاری کنند.

به طور خلاصه ابتدا مواد اولیه با یک مخلوطی (پودری) به نام پیگمنت یا به اصطلاح در زبان فارسی رنگدانه با درصد خیلی کمی ترکیب می شود و می توانیم مستربچ از آن دریافت کنیم .

دوزیج مصرف بین 5/0 تا 3 درصد این مستربچ میتواند مواد خام مورد نظر را رنگی کند .به عنوان مثال یک قطره جوهر میتواند یک سطل آب را رنگی کند پس حجم کوچکی از مستربچ هم می تواند یک قطعه خیلی بزرگ را رنگ پذیر بکند .

قیمت مستربچ رنگی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت مستربچ با توجه به نوع آن به عواملی مختلفی بستگی دارد که در ادامه فاکتورهای مهم تعیین کننده کننده قیمت هر نوع از مستربچ ها را باهم بررسی خواهیم کرد.

نوع مستربچ قیمت به کیلو گرم تاریخ
مستربچ رنگی 20.000تا210.000 تومان 24 مهر
مستربچ سفید 20.000تا100.000 تومان 24 مهر
مستربچ مشکی 10.000تا60.000 تومان 24 مهر
کامپاند کربنات 4.500تا10.000 تومان 24 مهر

قیمت مستربچ رنگی :

در خصوص این مستربچ درصد استفاده از پیگمنت، نوع آن و همچنین کشور سازنده پیگمنت روی قیمت نهایی تاثیر گذار است. لازم به ذکر است که هرچقدر درصد استفاده از پیگمنت بیشتر باشد رنگ قوی تر است و با درصد کمتری از مواد می تواند به رنگ مورد نظر برسد اما باز هم استفاده از این ماده با توجه به اینکه پوردری است و با مواد ترکیب می شود دارای محدودیت می باشد و نمی توان به راحتی 50 یا 100 درصد پیگمنت اضافه نمود.

یک عامل مهم دیگر در تعیین قیمت نوع رنگ می باشد یعنی رنگ های مختلف دارای قیمت متفاوتی می باشند بطور مثال قرمز تیره با قرمز روشن هزینه تمام شده یکسانی ندارند.

معمولا پیگمنت ها در سه کشور کانادا، آلمان و هند تولید می شود که از بهترین ها در دنیا می باشند و طبیعتا پیگمنت های تولیدی توسط آنها کیفیت مطلوب تر و همچنین قیمت بالاتری دارند.

قیمت مستربچ سفید :

قیمت در مستربچ سفید به درصد و کشور سازنده تیتان استفاده شده در آن بستگی دارد و مانند مستربچ های رنگی هرچقدر از درصد بیشتری از تیتان (که البته تا حدی که مجاز می باشد) به کار رود قیمت و کیفیت بالاتری دارد.

قیمت مستربچ مشکی :

میزان استفاده از دوده ، قدرت و همچنین کشور مبدا آن در مستربچ مشکی عوامل مهم در تعیین قیمت این نوع مستربچ می باشد. لازم به ذکر است برخی از شرکت های تولیدی نتاسفانه در مستربچ مشکی از مواد ضایعات استفاده می کنند که این امر موجب کاهش قیمت و البته تنزل کیفیت خواهد شد.

نکاتی برای خرید مستربچ و انتخاب تولید کننده آن

از آنجایی که تقاضا برای پلاستیک و مشتقات آن زیاد است، انتخاب بهترین تولیدکننده و فروشنده مستربچ از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. زیرا استفاده از مواد مرغوب برای رنگ و سایر افزودنی ها منجر به تولید محصولات با کیفیت می گردد. این امر موجب رضایت مصرف کننده و تقاضای بیشتر برای محصولات به خصوص می گردد.

بهره گیری از مستربچ مرغوب مستلزم پژوهش و بررسی توسط مهندسین پروپیلن و شیمی می باشد. علاوه بر کنترل کیفیت توسط متخصصین، این شرکت ها باید دارای گواهینامه تائید کیفیت باشند.
در نهایت می توان گفت مصرف کنندگان با آگاهی از تقاضای جامعه و بهبود کیفیت تولیداتشان ، نیاز به این قبیل از مواد برای تکمیل ترکیبات و تولید محصولاتشان دارند.

با توجه به گستردگی این مواد رنگ زا و یا افزودنی ، امکان بکارگیری آن ها در روند ساخت و به منظور بهبود عملکرد کالا وجود دارد. بدیهی است که مزایای آن هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف کننده ارزشمند است.

فروش مستربچ طلایی و نقره ای  :

مستربچ طلایی و نقره ای با توجه به اینکه رنگ های پر مصرف و زیبایی هستند و از طرفی استفاده از رنگ های طلایی و نقره ای موجب لوکس به نظر آمدن محصولات پلاستیکی می باشد، در نتیجه می بایست در خرید مستربچ طلایی نهایت دقت را نمایید و از فروشندگان معتبر اقدام به تهیه آن نمایید. مستربچ طلایی اکسون با کیفیت و درصد مصرف مناسب قابل استفاده در انواع ظروف پلاستیکی و قطعات الکتریکی می باشد.

ترکیبات مستربچ :

ترکیبات مستربچ بشدت در کیفیت نهایی آن تاثیر گذار است از این رو می بایست ابتدا به تعریف مستربچ و نحوه تشکیل شدن آن دقت نماییم، در مستربچ پیگمنت با سایر مواد افزودنی به شکل بهینه در یک رزین اولیه ترکیب می شوند که این رزین یا پایه مطابق می باشد با پلاستیک اصلی تزریق که می تواند بصورت گرانول یا تزریق صورت پذیرد.

ماده پایه مصرفی عموما به شکل یکی از موارد زیر می باشد:

 • پلی اتیلن
 • پلی پروپیلن
 • پلی استایرن
 • پلی کربنات
 • پلی آمید

بهترین مستربچ ایران چه ویژگی ها و کیفیتی دارد؟

کیفیت مستربچ ها معمولا به چهار عامل مهم یعنی بهداشت ، میزان غلظت ، مقاومت حرارتی و شیوه بسته بندی بستگی دارد از این رو می بایست با رعایت این چهار فاکتور مهم به بهترین مستربچ با بالاترین کیفیت رسید.

خوشبختانه در ایران تولیدکنندگان خوبی در این صنف مشغول به فعالیت هستند که قدرت صادرات به کشورهای همسایه را نیز دارند و اکسون با تکیه دانش متخصصان ایرانی و تجربیات فراوانش در این حوزه سرآمد می باشد.

 • در اکسون پلیمر

 • گارانتی تمام محصولات ارسال رایگان به تهران و حومه
 • استفاده از بخش آزمایشگاهی و کنترل کیفیت پیشرفته
 • ارائه قیمت روز مواد اولیه پتروشیمی
 • مرکز پخش محصولات کربی پلیمر در ایران و کشورهای همسایه