مستربچ رنگی

قیمت :کیلویی 20000 تا 200000 تومان

اضافه کردن مستربچ رنگی ، معمول ترین روش تولید لوازم رنگی از مواد پلاستیکی است. مستربچ های رنگی یک ترکیب پلاستیکی تشکیل شده از رنگدانه و پلیمر می باشد که اگر بخواهیم به طور کامل تر شرح دهیم درصد زیادی از آن رنگدانه است که به اندازه کمی با پلیمر مخلوط گردیده و آن را به رنگ مطلوب و مورد نظر می رساند.
اطلاعات فنی
صنعت مورد استفاده
 • تولید انواع فیلم های پلیمری
 • تولید قطعات تزریقی و بادی
 • صنایع گونی بافی
 • صنایع بسته بندی
 • قطعات خودرو
 • لوازم خانگی
 • لوازم الکتریکی
 • قطعات صنعتی
 • لوله های آب و فاضلاب

قیمت :کیلویی 20000 تا 200000 تومان

مستربچ رنگی

 • رنگ های فلور
 • رنگ های پاستیلی
 • رنگ پوششی
 • رنگ شیشه ای (Transparent)
 • انواع رنگ بر پایه PE,PP,PS,ABS,PA,PC
 • ساخت انواع رنگ های سفارشی و خاص

توضیحات تکمیلی مستربچ رنگی

پلاستیک از جمله متریال کاربردی می باشد که در اشکال و رنگ های مختلف از آن ها استفاده می کنیم. یکی از جالبترین حقایق در خصوص پلاستیک، بی رنگ بودن این ماده است. در حقیقت سایر مواد و افزودنی ها هستند که به پلاستیک رنگ های متنوع می بخشند. این مواد مستربچ نام دارند که در انواع مختلف موجود هستند و در صنعت پلاستیک تاثیر بسزایی دارند به ویژه مستربچ رنگی که موجب افزودن انواع رنگ به پلاستیک خواهد شد. حال این سوال مطرح می شود که مستربچ چیست و چگونه عمل می کند ؟ در ادامه قصد داریم ضمن آشنایی با مستربچ و انواع آن، به بررسی عملکرد این ماده بپردازیم.

مستربچ چییست و چه تاثیری بر صنعت پلاستیک دارد ؟

مستربچ ها پلاستیک کامپاند خام می باشند که به منظور موارد افزودنی و یا رنگدانه در صنعت پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین از انواع رنگی و یا افزودنی آن در ترکیبات پلاستیکی و پلیمرها استفاده می شود. در واقع ترکیب این مواد و پلیمر خام تحت دمای بالا انجام می گردد و پس از خنک شدن امکان برش و شکل دهی به مواد فراهم می گردد. نکته قابل توجه این است که از این مواد باید به میزان مشخصی در فرایند تولید پلاستیک استفاده شود.

این مواد به صورت مایع و جامع به کار برده می شوند و انواع جامد آن به شکل دانه های ریز و یا قطعات برش خورده موجود هستند.

مزایای استفاده از مستربچ

امروزه از این مواد به شکل گسترده ای در صنعت پلاستیک بهره گرفته می شود. در حالیکه روش های دیگری نیز برای رنگ دادن به پلاستیک وجود دارد. علت آن هم مزایایی است که این ماده دارد:

1- تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی از میزان کمتری از پلیمرهای مصنوعی استفاده می کنند و از پلیمرهای طبیعی که ارزان تر هم هستند نیز بهره بیشتری برد. نکته اینجاست که با اضافه کردن مستربچ، می توان ترکیبات را بهبود بخشید به نحوی که به توان از پلیمرهای طبیعی ارزان قیمت بهترین بهره را برد.

2- دستیابی به رنگ ایده آل قطعی می باشد. در حقیقت با بهره گیری از این مواد، پلاستیک دقیقا به رنگ مورد نظر می رسد. استفاده از این مواد در مقایسه با شیوه های دیگر مرقون به صرفه تر است.

3- استفاده از این مواد در فرایند تولید راحت تر است و مطابق با معیارهای پایداری می باشد.

4- بهره گیری از این ماده در مقایسه با سایر رنگدانه ها و پودرها تمیز تر است و منجر به داشتن یک نتیجه ایده آل می شود.

5- کار با این مواد هیچ گونه غباری را تولید نمی کند و برای سلامت اشخاص خطرناک نیست. در حالیکه سایر مواد تا حدودی برای اشخاص و محیط زیست تهدید آمیز است.

6- مهم ترین مزیت آن فراتر از رنگ بخشیدن به محصولا پلاستیکی است. در واقع با وجود گستردگی در انواع مختلف این ماده، امکان بهره گیری بهتر و بیشتر از محصولا فراهم می گردد. در ادامه به بررسی این ویژگی ها در انواع مختلف مستربچ ها می پردازیم.

انواع مستربچ و کاربرد آن ها

از آنجایی که از این مواد به صورت عمده ای استفاده می شود، انواع مختلفی از آن نیز موجود می باشد. به بررسی رایج ترین آن ها می پردازیم.

 • مستربچ رنگی
 • مستربچ سفید
 • مستربچ مشکی
 • مستربچ افزدونی

در این قسمت تنها به بررسی مستربچ رنگی خواهیم پرداخت و برای مطالعه درباره دیگر مستربچ ها در قسمت های جداگانه توضیح داده شده است

مستربچ رنگی چیست ؟

همانور که از اسم آن ها مشخص است، از این ماده برای رنگ دادن به پلاستیک استفاده می شود که در بیش از 200 رنگ متنوع موجود هستند. بنابراین امکان انتخاب هر رنگی باری محصول نهایی پلاستیکی وجود دارد. تاثیر این مواد را در صنعت پلاستیک نمی توان دست کم گرفت. در واقع زیبایی بیشتر محصولات حاصل از رنگی است که این ماده به آن ها می بخشد.

مستربچ ها خودشان جزو مواد اولیه به حساب می آیند یعنی به عنوان پایه اولیه از موادی مثل پلی اتیلن ، پ پ ، پلی استایرن ، ای بی اس،پلی کربنات و پلی آمید و از این قبیل مواد استفاده می شود که با توجه به موقعیتی که نوع مواد در اختیار ما قرار می دهد میتوانیم از رنگ های مختلف استفاده کنیم .در اکسون پلیمر کارشناسان فروش ما در تلاشند تا با راهنمایی های لازم شما عزیزان را در خرید مناسب ترین محصول یاری کنند.

به طور خلاصه ابتدا مواد اولیه با یک مخلوطی (پودری) به نام پیگمنت یا به اصطلاح در زبان فارسی رنگدانه با درصد خیلی کمی ترکیب می شود و می توانیم مستربچ از آن دریافت کنیم .
دوزیج مصرف بین 5/0 تا 3 درصد این مستربچ میتواند مواد خام مورد نظر را رنگی کند .به عنوان مثال یک قطره جوهر میتواند یک سطل آب را رنگی کند پس حجم کوچکی از مستربچ هم می تواند یک قطعه خیلی بزرگ را رنگ پذیر بکند .

قیمت مستربچ به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت مستربچ با توجه به نوع آن به عواملی مختلفی بستگی دارد که در ادامه فاکتورهای مهم تعیین کننده کننده قیمت هر نوع از مستربچ ها را باهم بررسی خواهیم کرد.

قیمت مستربچ رنگی :

در خصوص این مستربچ درصد استفاده از پیگمنت، نوع آن و همچنین کشور سازنده پیگمنت روی قیمت نهایی تاثیر گذار است. لازم به ذکر است که هرچقدر درصد استفاده از پیگمنت بیشتر باشد رنگ قوی تر است و با درصد کمتری از مواد می تواند به رنگ مورد نظر برسد اما باز هم استفاده از این ماده با توجه به اینکه پوردری است و با مواد ترکیب می شود دارای محدودیت می باشد و نمی توان به راحتی 50 یا 100 درصد پیگمنت اضافه نمود.

یک عامل مهم دیگر در تعیین قیمت نوع رنگ می باشد یعنی رنگ های مختلف دارای قیمت متفاوتی می باشند بطور مثال قرمز تیره با قرمز روشن هزینه تمام شده یکسانی ندارند.

معمولا پیگمنت ها در سه کشور کانادا، آلمان و هند تولید می شود که از بهترین ها در دنیا می باشند و طبیعتا پیگمنت های تولیدی توسط آنها کیفیت مطلوب تر و همچنین قیمت بالاتری دارند.

قیمت مستربچ سفید :

قیمت در مستربچ سفید به درصد و کشور سازنده تیتان استفاده شده در آن بستگی دارد و مانند مستربچ های رنگی هرچقدر از درصد بیشتری از تیتان (که البته تا حدی که مجاز می باشد) به کار رود قیمت و کیفیت بالاتری دارد.

قیمت مستربچ مشکی :

میزان استفاده از دوده ، قدرت و همچنین کشور مبدا آن در مستربچ مشکی عوامل مهم در تعیین قیمت این نوع مستربچ می باشد. لازم به ذکر است برخی از شرکت های تولیدی نتاسفانه در مستربچ مشکی از مواد ضایعات استفاده می کنند که این امر موجب کاهش قیمت و البته تنزل کیفیت خواهد شد.

نکاتی برای خرید مستربچ و انتخاب تولید کننده آن

از آنجایی که تقاضا برای پلاستیک و مشتقات آن زیاد است، انتخاب بهترین تولیدکننده و فروشنده مستربچ از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. زیرا استفاده از مواد مرغوب برای رنگ و سایر افزودنی ها منجر به تولید محصولات با کیفیت می گردد. این امر موجب رضایت مصرف کننده و تقاضای بیشتر برای محصولات به خصوص می گردد.
بهره گیری از مستربچ مرغوب مستلزم پژوهش و بررسی توسط مهندسین پروپیلن و شیمی می باشد. علاوه بر کنترل کیفیت توسط متخصصین، این شرکت ها باید دارای گواهینامه تائید کیفیت باشند.
در نهایت می توان گفت مصرف کنندگان با آگاهی از تقاضای جامعه و بهبود کیفیت تولیداتشان ، نیاز به این قبیل از مواد برای تکمیل ترکیبات و تولید محصولاتشان دارند. با توجه به گستردگی این مواد رنگ زا و یا افزودنی ، امکان بکارگیری آن ها در روند ساخت و به منظور بهبود عملکرد کالا وجود دارد. بدیهی است که مزایای آن هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف کننده ارزشمند است.

 • در اکسون پلیمر

 • گارانتی تمام محصولات ارسال رایگان به تهران و حومه
 • استفاده از بخش آزمایشگاهی و کنترل کیفیت پیشرفته
 • ارائه قیمت روز مواد اولیه پتروشیمی
 • مرکز پخش محصولات کربی پلیمر در ایران و کشورهای همسایه