خرید مستربچ رنگی

قیمت :کیلویی 46.000 تا 534.000 تومان

اضافه کردن مستربچ رنگی ، معمول ترین روش تولید لوازم رنگی از مواد پلاستیکی است. مستربچ های رنگی یک ترکیب پلاستیکی تشکیل شده از رنگدانه و پلیمر می باشد که اگر بخواهیم به طور کامل تر شرح دهیم درصد زیادی از آن رنگدانه است که به اندازه کمی با پلیمر مخلوط گردیده و آن را به رنگ مطلوب و مورد نظر می رساند.
اطلاعات فنی
صنعت مورد استفاده
 • تولید انواع فیلم های پلیمری
 • تولید قطعات تزریقی و بادی
 • صنایع گونی بافی
 • صنایع بسته بندی
 • قطعات خودرو
 • لوازم خانگی
 • لوازم الکتریکی
 • قطعات صنعتی
 • لوله های آب و فاضلاب

قیمت :کیلویی 46.000 تا 534.000 تومان

خرید مستربچ رنگی

توضیحات تکمیلی خرید مستربچ رنگی

مستربچ رنگی : پلاستیک از جمله موارد کاربردی می باشد که در اشکال و رنگ های مختلف از آن ها استفاده می کنیم. یکی از جالب ترین حقایق در خصوص پلاستیک، بی رنگ بودن بعضی از گریدهای این ماده است. در حقیقت سایر مواد و افزودنی ها هستند که به پلاستیک رنگ های متنوع می بخشند و خواص آن را بهبود می دهند.

این مواد مستربچ نام دارند که در انواع مختلف موجود هستند و در صنعت پلاستیک تاثیر به سزایی دارند به ویژه مستربچ رنگی که موجب افزودن انواع رنگ به پلاستیک خواهد شد. حال این سوال مطرح می شود که مستربچ چیست و چگونه عمل می کند ؟ در ادامه قصد داریم ضمن آشنایی با مستربچ و انواع آن، به بررسی عملکرد این ماده بپردازیم.

مستربچ چیست ؟ (مستربچ رنگی ، مشکی و …)

مستربچ چیست ؟ یک سوال متداول در حوزه مواد پلیمری است.

مستربچ ها تلفیقی از مواد پلاستیک و عامل رنگ زا می باشند که به منظور موارد افزودنی و یا رنگدانه در صنعت پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین از انواع رنگی و یا افزودنی آن در ترکیبات پلاستیکی و پلیمرها بهره برده می شود. در واقع ترکیب این مواد و پلیمر خام تحت دمای بالا انجام می گردد و پس از خنک شدن امکان برش و شکل دهی به مواد فراهم می گردد.

نکته قابل توجه این است که از این مواد باید به میزان مشخصی در فرایند تولید پلاستیک استفاده شود.

این مواد به صورت  جامد به کار برده می شوند و انواع جامد آن به شکل دانه های ریز و یا قطعات برش خورده موجود هستند.

کاربرد مستربچ رنگی ، سیاه ، سفید و مزایای استفاده از آن

مهم ترین کاربرد مستربچ دادن رنگ به مواد پلاستیکی می باشد، از آنجایی که مواد پلیمری به خودی خود بی رنگ هستند معمولا مورد استفاده قرار نمی گیرند و نیاز به درصدی از مستربچ (بین 1 تا 3 درصد) دارند لازم به ذکر است که مستربچ ها می توانند به جر رنگ ویژگی خاصی را به مواد پلیمری اضافه کنند.

امروزه از این مواد به شکل گسترده ای در صنعت پلاستیک بهره گرفته می شود. در حالیکه روش های دیگری نیز برای رنگ دادن به پلاستیک وجود دارد اما مستربچ انتخاب اول همه تولید کنندگان می باشد علت آن هم مزایایی است که این ماده دارد که در پایین به تشریح آن خواهیم پرداخت:

1- تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی از میزان کمتری از پلیمرهای مصنوعی استفاده می کنند و از پلیمرهای طبیعی که ارزان تر هم هستند نیز بهره بیشتری می برند. نکته اینجاست که با اضافه کردن مستربچ، می توان ترکیبات را بهبود بخشید به نحوی که بتوان از پلیمرهای طبیعی ارزان قیمت بهترین بهره را برد. از جمله این مواد می توان به مستربچ کربنات کلسیم اشاره کرد.

2- دستیابی به رنگ ایده آل راحت می باشد. در حقیقت با بهره گیری از این مواد، پلاستیک دقیقا به رنگ مورد نظر می رسد. استفاده از این مواد در مقایسه با شیوه های دیگر مقرون به صرفه تر است.

3- استفاده از این مواد  فرایند تولید را راحت تر می نماید.

4- بهره گیری از این ماده در مقایسه با سایر رنگدانه ها و پودرها تمیز تر است و منجر به داشتن یک نتیجه ایده آل می شود.

5- کار با این مواد هیچ گونه غباری را تولید نمی کند و برای سلامت اشخاص خطرناک نیست. در حالیکه سایر مواد تا حدودی برای اشخاص و محیط زیست تهدید آمیز است.

6- مهم ترین مزیت آن رنگ بخشیدن به محصولات پلاستیکی است. در واقع با وجود گستردگی در انواع مختلف این ماده، امکان بهره گیری بهتر و بیشتر از محصولات فراهم می گردد.

مستربچ چیست

انواع مستربچ

از آنجایی که از این مواد به صورت عمده ای استفاده می شود، انواع مختلفی از آن نیز موجود می باشد. به بررسی رایج ترین آن ها می پردازیم.

 • مستربچ رنگی
 • مستربچ سفید
 • مستربچ مشکی
 • مستربچ افزدونی

 

 

در این قسمت تنها به بررسی مستربچ رنگی خواهیم پرداخت و برای مطالعه درباره دیگر مستربچ ها در قسمت های جداگانه توضیح داده شده است

مستربچ رنگی چیست ؟

همانطور که از اسم آن ها مشخص است، از این ماده برای رنگ دادن به پلاستیک استفاده می شود که در بیش از 200 رنگ متنوع موجود هستند. بنابراین امکان انتخاب هر رنگی برای محصول نهایی پلاستیکی وجود دارد. تاثیر این مواد را در صنعت پلاستیک نمی توان دست کم گرفت. در واقع زیبایی بیشتر محصولات حاصل از رنگی است که این ماده به آن ها می بخشد.

مستربچ ها خودشان جزو مواد اولیه به حساب می آیند یعنی به عنوان پایه اولیه از موادی مثل پلی اتیلن ، پ پ ، پلی استایرن ، ای بی اس،پلی کربنات و پلی آمید و از این قبیل مواد استفاده می شود که با توجه به موقعیتی که نوع مواد در اختیار ما قرار می دهد میتوانیم از رنگ های مختلف استفاده کنیم .

در اکسون پلیمر کارشناسان فروش ما در تلاشند تا با راهنمایی های لازم شما عزیزان را در خرید مناسب ترین محصول یاری کنند.

به طور خلاصه ابتدا مواد اولیه با یک مخلوطی (پودری) به نام پیگمنت یا به اصطلاح در زبان فارسی رنگدانه با درصد خیلی کمی ترکیب می شود و می توانیم مستربچ از آن دریافت کنیم .

میزان مصرف بین 0.5 تا 3 درصد این مستربچ میتواند مواد خام مورد نظر را رنگی کند .به عنوان مثال یک قطره جوهر میتواند یک سطل آب را رنگی کند پس حجم کوچکی از مستربچ هم می تواند یک قطعه خیلی بزرگ را رنگ پذیر بکند .

قیمت مستربچ رنگی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت مستربچ با توجه به نوع آن به عواملی مختلفی بستگی دارد که در ادامه فاکتورهای مهم تعیین کننده کننده قیمت هر نوع از مستربچ ها را باهم بررسی خواهیم کرد.

قیمت روز مستربچ

در جدول زیر قیمت روز مستربچ ارائه شده است که معمولا با توجه به نوسانات ارز قیمت مواد پلیمری تغییر خواهد کرد و ما این قیمت را بصورت روزانه ارائه خواهیم کرد.

نوع مستربچ قیمت به کیلو گرم تاریخ
مستربچ رنگی 46.000 تا 534.000 تومان  خرداد 1403
مستربچ سفید 55.000 تا 390.000 تومان  خرداد 1403
مستربچ مشکی 36.500 تا 170.000 تومان  خرداد 1403
کامپاند کربنات 23.000 تا 33.000 تومان  خرداد 1403

قیمت مستربچ رنگی :

در خصوص این مستربچ درصد استفاده از پیگمنت، نوع آن و همچنین کشور سازنده پیگمنت روی قیمت نهایی تاثیر گذار است. لازم به ذکر است که هرچقدر درصد استفاده از پیگمنت بیشتر باشد رنگ قوی تر است و با درصد کمتری از مواد می تواند به رنگ مورد نظر برسد اما باز هم استفاده از این ماده با توجه به اینکه پودری است و با مواد ترکیب می شود دارای محدودیت می باشد و نمی توان به راحتی 50 یا 100 درصد پیگمنت اضافه نمود.

یک عامل مهم دیگر در تعیین قیمت نوع رنگ می باشد یعنی رنگ های مختلف دارای قیمت متفاوتی می باشند بطور مثال قرمز تیره با قرمز روشن هزینه تمام شده یکسانی ندارند.

معمولا پیگمنت ها در چهار کشور کانادا، آلمان ،هند و چین تولید می شود که از بهترین ها در دنیا می باشند و طبیعتا پیگمنت های تولیدی توسط آنها کیفیت مطلوب تر و همچنین قیمت بالاتری دارند.

قیمت مستربچ سفید :

قیمت در مستربچ سفید به درصد و کشور سازنده تیتان استفاده شده در آن بستگی دارد و مانند مستربچ های رنگی هرچقدر از درصد بیشتری  تیتان (که البته تا حدی که مجاز می باشد) به کار رود قیمت و کیفیت بالاتری دارد.

قیمت مستربچ مشکی :

میزان استفاده از دوده ، قدرت و همچنین کشور مبدا آن در مستربچ مشکی عوامل مهم در تعیین قیمت این نوع مستربچ می باشد. لازم به ذکر است برخی از شرکت های تولیدی متاسفانه در مستربچ مشکی از مواد ضایعات استفاده می کنند که این امر موجب کاهش قیمت و البته تنزل کیفیت خواهد شد.

برای مطالعه بیشتر ، به صفحه  مستربچ مشکی مراجعه نمایید.

نکاتی برای خرید مستربچ و انتخاب تولید کننده آن

از آنجایی که تقاضا برای خرید مستربچ ، پلاستیک و مشتقات آن زیاد است، انتخاب بهترین تولیدکننده و فروشنده مستربچ از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. زیرا استفاده از مواد مرغوب برای رنگ و سایر افزودنی ها منجر به تولید محصولات با کیفیت می گردد. این امر موجب رضایت مصرف کننده و تقاضای بیشتر برای محصولات به خصوص می گردد.

بهره گیری از مستربچ مرغوب مستلزم پژوهش و بررسی توسط مهندسین پلیمر می باشد. علاوه بر کنترل کیفیت توسط متخصصین، این شرکت ها باید دارای گواهینامه تائید کیفیت باشند.
در نهایت می توان گفت مصرف کنندگان با آگاهی از تقاضای جامعه و بهبود کیفیت تولیداتشان ، نیاز به این قبیل مواد برای تکمیل ترکیبات و تولید محصولاتشان دارند.

با توجه به گستردگی این مواد رنگ زا و یا افزودنی ، امکان بکارگیری آن ها در روند ساخت و به منظور بهبود عملکرد کالا وجود دارد. بدیهی است که مزایای آن هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف کننده ارزشمند است.

مستربچ طلایی و مستربچ نقره ای

فروش مستربچ طلایی :

مستربچ طلایی و نقره ای با توجه به اینکه رنگ های پر مصرف و زیبایی هستند و از طرفی استفاده از رنگ های طلایی و نقره ای موجب لوکس به نظر آمدن محصولات پلاستیکی می باشد، در نتیجه می بایست در خرید مستربچ طلایی نهایت دقت را نمایید و از فروشندگان معتبر اقدام به تهیه آن نمایید. مستربچ طلایی اکسون با کیفیت و درصد مصرف مناسب قابل استفاده در انواع ظروف پلاستیکی و قطعات مختلف می باشد.

از مستربچ طلایی اکسون می توان به جای آبکاری در محصول استفاده کرد، زیرا رنگ طلایی که در این مستربچ ها به کار رفته است اصلا چیزی شبیه به زرد نیست و کاملا مانند طلا دیده می شوند و همین امر موجب کاهش هزینه های شما خواهد شد.

مستربچ نقره ای :

مستربچ نقره ای اکسون دارای رنگی بسیار زیبایی است و با طوسی کاملا متفاوت می باشد، در واقع محصولی که با مستربچ نقره ای تولید گردیده  درخشندگی خاصی دارد که در زاویه نوری متفاوت واکنش نشان می دهد. در رنگ نقره ای بجای آبکاری نقره بشدت مصرف دارد.

از مستربچ نقره ای و طلایی اکسون در لوازم آرایشی و بهداشتی و شوینده ها و ظروف روغن موتور می توان بهره برد و بی شک رنگ مستربچ طلایی و نقره ای اکسون بشدت با سایر شرکت ها متفاوت می باشد.

فروش مستربچ برای صنایع حساس :

صنایع و محصولات حساس مانند مواد غذایی ، دارویی ، آرایشی بهداشتی و …. که مستقیما با سلامتی افراد مرتبط می شوند، بهداشت بسته بندی از اهمیت بسیار برخوردار است. از این رو در تهیه مستربچ هایی که در این صنایع استفاده می شود هرگز نباید از افزودنی ها و پیگمنتهای غیربهداشتی و سمی و موادی که در هنگام بسته بندی مواد غذایی و غیره قابلیت حل شوندگی دارند به کار رود.

اکسون پلیمر از آنجایی که به شدت سلامتی جامعه برایش دارای اهمیت دارد، اقدام به فروش مستربچ های رنگی با جدیدترین متدها و رعایت کلیه ضوابط های بهداشتی نموده است.

 

ترکیبات مستربچ :

ترکیبات مستربچ بشدت در کیفیت نهایی آن تاثیر گذار است از این رو می بایست ابتدا به تعریف مستربچ و نحوه تشکیل شدن آن دقت نماییم، در مستربچ پیگمنت با سایر مواد افزودنی به شکل بهینه در یک ماده اولیه ترکیب می شوند که این ماده یا پایه مصرفی با پلاستیک اصلی تزریق که می تواند بصورت گرانول یا تزریق صورت پذیرد مطابق می باشد.

ماده پایه مصرفی عموما به شکل یکی از موارد زیر می باشد:

 • پلی اتیلن
 • پلی پروپیلن
 • پلی استایرن
 • پلی کربنات
 • پلی آمید

مستربچ رنگی پلی اتیلن

مستربچ رنگی پلی اتیلن : مستربچ های پلیمری بر پایه های مختلفی تولید می شوند که یکی از این آنها پایه های پلی اتیلن می باشد که بشدت در تولید فیلم و نایلون کاربرد دارند. لازم به ذکر است که پلی اتیلن ها قابلیت این را دارند که حتی در زمینه تزریق استفاده بشوند، پلی اتیلن تزریقی اگر پایه مواد باشند می تواند به عنوان بیس مستربچ هم قرار بگیرند.

بنابراین با توجه به هر فرآیند در پلی اتیلن مستربچ آن تولید می گردد.

بهترین مستربچ ایران چه ویژگی ها و کیفیتی دارد؟

برای تعیین بهترین مستربچ ایران باید کیفیت و شیوه تولید مستربچ ها را بررسی نمود. البته اطلاق بهترین تولید کننده در هر صنعت تنها وابسته به کیفیت و شیوه تولید نمی باشد بلکه باید خدمات پس از فروش و رضایت مشتریان هم مد نظر داشت. یک فاکتور مهم دیگر در تولید مستربچ استفاده از شیوه های نوین تولید این مواد می باشد که در ادامه به توضیح کامل در این خصوص خواهیم داد.

 

با کیفیت ترین مستربچ چه ویژگی هایی دارد؟

کیفیت مستربچ ها معمولا به سه عامل مهم یعنی بهداشت ، میزان غلظت و شیوه بسته بندی بستگی دارد از این رو می بایست با رعایت این چهار فاکتور مهم به بهترین مستربچ با بالاترین کیفیت رسید.

 1. بهداشت : زمانی بهداشت اهمیتش بیش از پیش می شود که از مستربچ برای بسته بندی مواد غذایی و آرایشی بهداشتی استفاده شود، امروز با استفاده از نانوسید و اضافه کردن آن به مستربچ مستربچ های کاملا بهداشتی تولید می شود.
 2. غلظت مستربچ : کیفیت مستربچ به شدت وابسته به میزان پیگمنت آن در تهیه مستربچ دارد یعنی، هرچه بشتر استفاده شود محصول نهایی با کیفیت تری خواهیم داشت.
 3. نوع بسته بندی : بسته بندی مستربچ باید به گونه ای باشد که مانع از تابش نور خورشید و نفوذ رطوبت به آن شود از این رو می بایست از پاکت های ضخیم و چند لایه استفاده شود.

خوشبختانه در ایران تولیدکننده مستربچ رنگی خوبی در این صنف مشغول به فعالیت هستند که قدرت صادرات به کشورهای همسایه را نیز دارند . شرکت اکسون یکی از تولیدکننده مستربچ رنگی می باشد که با تکیه دانش متخصصان ایرانی و تجربیات فراوانش در این حوزه سرآمد می باشد.

این تولید کننده مستربچ تمام تلاش خود را به کار می بندد تا با رعایت سه فاکتور اصلی تولید مستربچ مرغوب ترین کالا را در اختیار مشتریان عزیز قرار دهد.

رنگ مستربچ

رنگ مستربچ به چه عاملی بستگی دارد؟

رنگ مستربچ به عوامل مختلفی بستگی دارد و مهم تربن فاکتور در آن کیفیت تولید است. دانه های مستربچ می بایست توپر ، صاف و صیقلی باشد و همچنین سطح مقطع آن باید از برش خوبی برخوردار باشدو تا حد امکان باید صاف و براق گردد.

لازم به ذکر است که درباره مستربچ های پلیمری ، رنگ مستربچ زمانی زیباست که روند تولید درست و استاندارد طی شود.

فرمولاسیون مستربچ

منظور از فرمولاسیون مستربچ عوامل و فاکتورهایی هستند که در ساخت مستربچ تاثیر گذارند. دو تا از مهمترین مواد تشکیل دهنده مستربچ ، یکی مواد اولیه یا بیس مواد می باشد (که بر چه پایه پلیمری است) و مورد دوم پیگمنت ها هستند که به چه درصد ، میزان و قدرتی در مستربچ استفاده می شود و در کنار این دو عامل مهم یک سری افزودنی هایی هم در ساخت مستربچ دخیل هستند.

لازم به ذکر است، طیف زیادی از مستربچ های رنگی با انواع رنگ ها قابلیت تولید دارند.با توجه به رنگ نهایی، فرمولاسیون مستربچ و درصد نهایی مصرف متفاوت هستند.انتخاب پیگمنت متناسب با نوع پلیمر پایه و فرایند تولید مستربچ و اعمال فرایند تولید مطلوب جهت حصول پخش و توزیع کامل پیگمنت در بافت پلیمر پایه ، متضمن کیفیت نهایی است .

 

مراحل تولید مستربچ

تولید مستربچ معمولا دارای سه مرحله مهم می باشد که در ادامه آنها را نام می بریم و سپس به تشریح هر یک می پردازیم.

 • پیش اختلاط -Premix
 • تقسیم خوراک -Split feed
 • رنگ همانندی -Color matching

پیش اختلاط در فرآیند تولید مستربچ چیست؟

برای این مرحله نیازمند ، به توزیعی است تا مخلوطی همگن از فرمول بندی پلیمر ، رنگدانه و عامل پراکنش آماده شود . مابین پیش اختلاط گرم و سرد یک سری تفاوت ها وجود دارد که در ادامه به تشریح آن می پردازیم .

پیش اختلاط سرد به منحصرا مخلوط همگن را آماده می نماید اما پیش اختلاط گرم انرژی اصطکاکی کافی را ایجاد می نماید تا موجب پراکنش مذاب گردد و خیس شوندگی رنگدانه ها آغاز شود که پراکنش در این حالت بهترصورت می پذیرد.

لیست قیمت مستربچ کربی

لیست قیمت مستربچ کربی با توجه به اینکه این شرکت از بهترین و شاید بهتر است بگوییم اولین شرکت های تولید کننده در مستربچ بوده است از اهمیت خاصی برخوردار است و بسیاری از تولیدکنندگان مستربچ در ایران یکی از فاکتورهای مهم در تعیین قیمت مستربچ خود را همین لیست می دانند.

این قیمت ها توسط شرکت کربی ارائه می شود و شرکت اکسون هم به عنوان مهمترین پخش کننده محصولات کربی می باشد و یکی از اصلی ترین عاملان این فروشنده مستربچ است.

شایان ذکر است که اکسون پلیمر همواره لیست قیمت های خود را در وبسایت قرارداده و همواره آن ها را به روز می نماید تا مشتریان عزیز با آکاهی کامل اقدام به خرید نمایند.

جهت اطلاع از قیمت های به روز کربی به صفحه کربی پلیمر مراجعه نمایید.

از چه شرکتی مستربچ بخریم؟

برای خرید مستربچ باید شرکتی را انتخاب نمایید تا علاوه بر قیمت مناسب و کیفیت عالی ویژگی های زیر را داشته باشد :

1.سابقه تولید :

باید شرکتی را انتخاب نمایید که تولید کننده باشد یا اصطلاحا واسطه گری نکند و شما جنس را مستقیما از منبع اصلی تهیه نمایید، این امر موجب می شود هیچگونه افزایش قیمتی روی محصول نهایی نداشته باشید.

2. تنوع در ارائه محصولات

شرکت تولید کننده ای را برگزینید که همه نوع مستربچ (سفید ، مشکی و رنگی و …) و مواد اولیه پلاستیکی را داشته باشد تا مجبور نباشید با چند تولیدکننده درگیر شوید.

3. گارانتی محصولات

اگر هر تولید کننده ای به محصولات خودش اطمینان داشته باشد به راحتی آن را ضمانت می کند.

4. ارسال نمونه رایگان

این ویژگی موجب می شود تا خیال شما از کیفیت مواد خریداری شده آسوده شود و بهترین کیفیت را در تولیدات خود داشته باشید.

5. ارسال رایگان

انتظار ارسال رایگان مواد خریداری شده به سراسر ایران اندکی غیر منطقی به نظر می آید اما شرکت های معتبر امکان فرستادن بار بدون هزینه را حداقل در سطح شهر یا استانی که کارخانه آنها در آنجا واقع شده است را دارند.

فروش مستربچ در تهران

فروش مستربچ در تهران

شرکت اکسون توانست در نمایشگاه بین المللی مستربچ در  سال 1400 رتبه اول را کسب کند.این شرکت در زمینه تولید انواع مستربچ سفید، سیاه، رنگی، مستربچ فود گرید فعالیت می کند.

شرکت اکسون پلیمر برای فروش مستربچ در تهران و حومه خدمات خوبی ارائه می کند و نمونه ها را بصورت رایگان برای شرکت های مختلف ارسال می نماید.البته امکان ارسال به شهرستان ها هم وجود دارد.برای مشاوره و درخواست ارسال نمونه ها حتما با شماره تلفن 02177057705 تماس بگیرید.

شاید بپرسید مستربچ فود گرید چیست؟ به مستربچی  که برای تهیه ظروف پلاستیکی، جعبه های ناهار، شیشه های نگهداری دارو و غیره استفاده شود مستربچ فود گرید گفته می شود.در واقع این مستربچ در صنابع غذایی کاربرد دارد و تولید کنندگان باید از سازمان غذا و دارو برای هر محصول مجوز بهداشتی بگیرند.

مستربچ فود گرید در طیف گسترده ای از رنگ ها عرضه می شود البته رنگ سفید رایج تر است و تولید کنندگان این رنگها را ترجیح می دهند. مستربچ های رنگی اکسون دارای ثبات، کیفیت خوب و پراکندگی عالی هستند. این مستربچ ها را می توان همراه با مواد پایه مخلوط استفاده کرد زیرا 1- ظرف را آلوده نمی کند 2-سازگار با محیط زیست است.

تفاوت مستربچ و کامپاند

تفاوت مستربچ و کامپاند یکی از متداول ترین سوالات در حوزه مواد پلیمری می باشد و اطلاع از آن موجب کاهش هزینه ها اولیه در تولید محصولات پلاستیکی خواهد شد.

 

کامپاند کربنات کلسیم چیست؟

سوال هایی از قبیل اینکه  کامپاند چیست ؟ یا کامپاند یعنی چی ؟ همیشه در حوزه پلاستیک مطرح بوده. پیش از تشریح کامپاند کربنات کلسیم به تعریف لغوی کامپاند خواهیم پرداخت.

کامپاند چیست ؟

هنگامی که دو یا چند عنصر از نظر شیمیایی در یک نسبت ثابت از نظر جرم با یکدیگر ترکیب می گردند، محصول بدست آمده به عنوان یک کامپاند شناخته می شود. اما ما در اینجا منظورمان از کامپاند ،کامپاند کربنات کلسیم می باشد.

کامپاند کربنات کلسیم در واقع مستربچ پر کننده می باشد که جهت کاهش هزینه های و قیمت نهایی به عنواد مواد اولیه استفاده می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کامپاند کربنات کلسیم به صفحه مستربچ پر کننده مراجعه نمایید

حالا به تفاوت مستربچ و کامپاند می پردازیم:

تفاوت مستربچ و کامپاند این است که مستربچ به تنهایی می تواند یک نوعی کامپاند باشد .اما در کشور  ما این موضوع جا افتاده است  که به پایه مواد اولیه مثل پلی اتیلن، پ پ، ای بی اس و . . . می توان مواد افزودنی دیگری اضافه گردد که قیمت اولیه آن را پایین بیاورد یا قیمت افزایش پیدا کند و خواص آن بالا رود.

به طور کلی هر عملی انجام شود که مواد از حالت عادی خود بهتر و به صرفه تر گردد(به این معنا که یک سری ویژگی ها به آن دهیم) کامپاند کردن گفته می شود .

معنای واژه کامپاند کردن یعنی دو یا چند جز را با هم ترکیب کنیم که بیس اصلی آن حتما ، مواد اولیه پلیمری می باشد.بنابراین خود مستربچ هم می تواند نوعی کامپاند باشد. در واقع مستربچ جدا از رنگ دهی می تواند خود کامپاند باشد اما کربنات تنها خواص پرکنندگی دارد.

شیوه تشخیص کامپاند و مستربچ :

کامپاند و مستربچ در ظاهر شاید تفاوت چندانی نداشته باشند اما با این حال با کمی ریز بینی و بررسی دقیق تر می توان این دو ماده را از یکدیگر تشخیص داد.

پیش از بیان راه های تشخیص این دو مواد از نظر ظاهری، لازم به ذکر است که راه های گفته شده ممکن است در برخی از موارد جواب ندهند در واقع شیوه واحد و مطلقی برای تشخیص وجود ندارد و شیوه های گفته شده نسبی می باشد.

تفاوت کامپاند و مستربچ از لحاظ رنگ :

معمولا کربنات به دلیل استفاده زیاد از کربنات دارای رنگ سفید کدر تری نسبت به مستربچ می باشد، هرچند که اگر در صورتی که از کربنات زیادی برای تولید مستربچ استفاده شود آن هم رنگ شفافی نخواهد داشت.

تفاوت کامپاندها با یکدیگر:

کامپاندها خود به چند دسته مهم تقسیم بندی می شوند که در ادامه به تشریح آنها می پردازیم:

کامپاندهای ارزان ساز :

این دسته از کامپاندها محصول نهایی شما را ارزان می کنند، مانند کامپاندهای کربنات کلسیم و کامپاندها با پودر تالک که موجب کاهش خواص مواد می شوند و در نهایت قیمت تمام شده محصول نهایی را کاهش می دهد

کامپاندهای خاصیت دهنده

این کامپاندها خواص مکانیکی و فیزیکی را افزایش می دهند ( دقیقا بر خلاف کامپاندهای ارزان ساز) مانند کامپاندهای مختلط با الیاف شیشه و کامپاندهای سیلیکا دار که موجب استحکام مواد می شوند لازم به ذکر این مواد دارای قیمت پایینی نیستند.

تفاوت گرانول با گرانول مسترچ چیست؟

به هرچیزی که شکل دانه باشد به اصطلاح گرانول گفته می شود ولی در صنعت ایران واژه گرانول با کمی تحریف معنی می شود، به موادی که یک بار استفاده شده و مجددا فرآیند میگردد گرانول می گویند .

گرانول مستربچ باعث رنگ دهی به مواداولیه می شود ولی اصطلاحا گرانول یا مواد بازیافتی یک نوع مواد اولیه به حساب می آید که پایه های پلیمری مختلف دارد.

 • در اکسون پلیمر

 • گارانتی تمام محصولات ارسال رایگان به تهران و حومه
 • استفاده از بخش آزمایشگاهی و کنترل کیفیت پیشرفته
 • ارائه قیمت روز مواد اولیه پتروشیمی
 • مرکز پخش محصولات کربی پلیمر در ایران و کشورهای همسایه