گرانول چیست ؟ عوامل تاثیر گذار بر قیمت گرانول

قیمت : کیلویی 18.000 تا 19.000 هزار تومان

گرانول ها می توانند از پلیمرهای نو تولیده شده و در طیف وسیعی از صنایع پلاستیکی از جمله تولید لاستیک،کابل های برق و انواع مواد مورد نیاز برای بسته بندی محصولات بکار برده شوند.
اطلاعات فنی
صنعت مورد استفاده
 • ساخت وسایل پلاستیکی
 • نایلون
 • فیلم
 • لاستیک
 • کابل برق

قیمت : کیلویی 18.000 تا 19.000 هزار تومان

گرانول چیست ؟ عوامل تاثیر گذار بر قیمت گرانول

توضیحات تکمیلی گرانول چیست ؟ عوامل تاثیر گذار بر قیمت گرانول

برای اینکه بدانیم گرانول چیست و چه کاربردهایی دارد ، ابتدا باید با مفهوم آن آشنا شویم.شایان ذکر است که گرانول نوعی پلیمر نیست، بلکه شکل خاصی از مواد پلیمری است که از حالت پودری به اجسام دانه مانند تبدیل شده تا استفاده از آن آسان گردد. در ادامه به بررسی هریک از کوارد زیر خواهیم پرداخت.

 • گرانول چیست و انواع گرانول
 • قیمت گرانول روز و عوامل تعیین کننده قیمت
 • گرانول چگونه تولید می شود؟
 • دستگاه تولید گرانول یا اکسترودر

گرانول چیست و چه کاربردی دارد ؟

پلیمر هایی که در پتروشیمی تولید می شوند،برای سهولت در استفاده به شکل خاصی در می آیند که به این مواد گرانول می گویند.

گرانول ها می توانند از پلیمرهای نو تولیده شده و در طیف وسیعی از صنایع پلاستیکی از جمله تولید لاستیک،کابل های برق و انواع مواد مورد نیاز برای بسته بندی محصولات بکار برده شوند.

علاوه بر آن بازیافت ضایعات پلاستیک به گرانول های قابل استفاده نیز رو به گسترش است که ماده اولیه صنایع بسیاری از جمله لاستیک سازی ،آسفالت و سوخت اصلی کوره می باشد.

همچنین گرانول مستربچ به دلیل خواص خود شامل ایجاد شفافیت در محصولات رنگی ،بهبود بخشیدن فرآیند ذوب و عدم آلودگی محل تولید از محبوبیت بالایی برخوردار است. همچنین از مزایای استفاده از آن صرفه جویی در وقت ، انرژی و هزینه می باشد، به همین دلیل فروش مستربچ بسیار پر رونق است.

گرانول مستربچ را به طور کلی می توان به سه دسته زیر تقسیم بندی نمود :

 1. مواد پلیمر پایه
 2. مواد شیمیایی افزودنی
 3. عامل های سازگار کننده

در ادامه به تشریح هریک از این مواد می پردازیم و کاربرد آنها را بیان خواهیم کرد:

مواد پلیمر پایه :

در اینجا نیز به اقسام مختلف پلیمر پایه برای تهیه گرانول می پردازیم:

گرانول پلی اتیلن

این نوع ساختار کریستالی داشته و به صورت سبک، خطی و حتی با وزن مولکولی بالا نیز تولید می شود.
کاربرد: پلی اتیلن سبک برای تولید انواع کیسه های پلاستیکی و بسته بندی مواد و نوع سبک خطی آن نیز در تولید کابل های برق و مخابرات استفاده می شود.

همچنین پلی اتیلن با وزن مولکولی سنگین را می توان برای تولید قطعات ماشین های صنعتی و لباس های مخصوص ضد گلوله به کار برد.

گرانول پلی پروپیلن

ساختار خاصی از پلیمر که به شکل توپی بوده و بعد از پلی اتیلن دومین ترموپلاستیک پرمصرف است، همچنین دارای دو نوع مختلف می باشد که در صنایع به طور رایج به پ پ نساجی و پ پ شیمیایی معروف است.
کاربرد: برای تولید محصولاتی از جمله انواع اسباب بازی و بطری های مایعات مورد استفاده قرار می گیرد.

گرانول پلی کربنات

نوعی مواد پلیمری شفاف که به همین دلیل امکان انتقال نور را فراهم کرده و در تولید محصولات مختلفی نظیر چراغ خودروها و تجهیزات پزشکی کاربرد دارد.

گرانول پلی استایرن

پلیمری مصنوعی که سه نوع معمولی ،مقاوم وانبساطی از آن وجود دارد و نوع معمولی آن GPPS کریستالی و شفاف است.
کاربرد: از نوع انبساطی آن برای ساخت یونولیت و عایق های حرارتی ساختمان و از نوع مقاوم آن برای تولید بدنه فریزر استفاده می شود. همینطور در صنایع داروسازی و پزشکی کاربرد فراوان دارد.

مواد شیمیایی افزودنی:

مواد پودری افزودنی شامل رنگ ها ،پر کننده ها و پیگمنت ها می باشند که با توجه به نوع کارایی محصول انتخاب شده و با افزایش حجم گرانول ها باعث می شوند قیمت آن ها به صرفه تر باشد.

عامل های سازگار کننده

برای اینکه مواد افزودنی و رنگ ها بهتر با گرانول ترکیب شوند، عوامل سازگار کننده مورد نیاز است که با خواص بهبود بخشی خود، سازگاری شیمیایی مواد را برای ترکیب افزایش دهند.

عوامل موثر بر قیمت گرانول

عوامل زیادی بر قیمت گرانول تاثیر گذار هستند که در ادامه به تشریح هر یک خواهیم پرداخت:

قیمت روز گرانول : کیلویی 18.000 هزار تومان تا 19.هزار تومان – 13اسفند

1. رنگ مصرفی : یکی از موثرترین عوامل رنگ می باشد، جالب است بدانید نوع بی رنگ گران ترین نوع است و بعد از آن رنگ های روشن و شفاف همانند زرد و آبی محبوبیت بیشتری دارند و در آخرین رده رنگ های تیره ارزان ترین هستند.

2.خلوص مواد :برای تشخیص ناخالصی، مواد گرانولی آزمایش می شوند؛تست خاکستر(ash)برای ناخالصی های غیر پلیمری و تست (DST)برای ناخالصی های پلیمری است و هرچه خالص تر باشند بهای بیشتری دارند.

3.نوع پلاستیک :بدیهی است که پلاستیک های مهندسی گران تر هستند و حتی ضایعات آن ها نیز از انواع دیگر قیمت بالاتری دارند.
لازم به ذکر است برای تولید مواد اولیه پلیمر می توان ضایعات پلاستیک را جداسازی و از بازیافت آن برای کاهش هزینه استفاده کرد. هر چقدر خواص پتروشیمی این مواد بیشتر باشند، طبیتعا ارزش آن ها بالاتر می رود.

 روند تولید گرانول چیست

گرانول برای مصارف گوناگون باید ابتدا ذوب و سپس شکل دهی شود تا در صنایع بی شماری به کار رود، از این رو به شکل های مختلفی برش می خورند که به تشریح آن خواهیم پرداخت.

روش برش گرانول زیر آب:

برای این روش کاربردی ابتدا مواد ذوب می شوند و از صافی عبور می کنند ،سپس به زیر آب هدایت شده تا در آن جا به سرعت برش داده شوند.

روش برش با رینگ:

در این مدل که گرانول ها به شکل دانه عدس در می آیند،و بعد توسط آبی بسیار سرد در اطراف مخزن در جریان است ،به آسانی برش داده می شوند.

تولید از طریق خشک کردن:

در این روش پس از اینکه مواد ذوب شدند و از توری های ریزی عبور کردند با عبور از مسیر های لوله مانند سرد، خشک شده و برش می خورند.

تولید توسط دستگاه:

این روند که به دستگاه اکسترودر و یا ماشین آلات تولید گرانول احتیاج دارد، از ساده ترین روش ها بشمار می آید که معمولا در کشور ما نیز بکار گرفته می شود.

دستگاه تولید گرانول (اکسترودر) چیست؟

گرانول ساز یا اکسترودر دستگاهی صنعتی می باشد که تحت فشار و حرارت مواد گرانولی را به موادی نوار مانند تبدیل کرده ،همینطور وسیله ای کاتر مانند به صورت مداوم آن را قطع میکند، بنابراین در بخش های مختلف صنایع پلاستیک کاربرد دارد.

عامل موثر بر کیفیت دستگاه اکسترودر

درجه فیلتر دستگاه:برای اینکه گرانول مرغوبی تولید شود، کیفیت دستگاه اکسترودر بسیار تاثیر گذار است. برای بالا بردن کارایی این دستگاه باید از فیلتر استفاده شود و هر چه منافذ این توری ریزتر باشد ،جداسازی بهتر انجام می شود.

نکات کاربردی خرید گرانول چیست؟

همان طور که می دانید قیمت ارز دارای نوسانات بسیاری است و به همین علت قیمت گرانول به طور روزانه اعلام می شود، حتی ممکن است چندین بار در روز تغییر کند. بنابراین توجه داشته باشید که گرانول را متناسب با کاربرد مورد نیاز خود تهیه کنید.
همچنین تامین کننده مواد اولیه برای خرید گرانول باید معتبر و بعد از تحقیق فراوان انتخاب شود؛ زیرا هزینه ای که پرداخت می کنید، نیازمند انتخاب بهترین گزینه است.

 

 • در اکسون پلیمر

 • گارانتی تمام محصولات ارسال رایگان به تهران و حومه
 • استفاده از بخش آزمایشگاهی و کنترل کیفیت پیشرفته
 • ارائه قیمت روز مواد اولیه پتروشیمی
 • مرکز پخش محصولات کربی پلیمر در ایران و کشورهای همسایه