پلی استایرن چیست

احتمالا خیلی از مردم نمیدانند پلی استایرن چیست و چه کاربردی دارد اما از بیشتر چیزهایی که با مواد پلی استایرن درست شده اند استفاده کرده اند.حتما تا بحال کارتن های یخچال، تلویزیون و … را آنباکسینگ کرده اید. همان محافظ سفید رنگی که این وسایل را داخلش بسته بندی کرده اند را پلی استایرن […]

پلی استایرن چیست؟

پلی استایرن چیست

احتمالا خیلی از مردم نمیدانند پلی استایرن چیست و چه کاربردی دارد اما از بیشتر چیزهایی که با مواد پلی استایرن درست شده اند استفاده کرده اند.حتما تا بحال کارتن های یخچال، تلویزیون و … را آنباکسینگ کرده اید. همان محافظ سفید رنگی که این وسایل را داخلش بسته بندی کرده اند را پلی استایرن […]

احتمالا خیلی از مردم نمیدانند پلی استایرن چیست و چه کاربردی دارد اما از بیشتر چیزهایی که با مواد پلی استایرن درست شده اند استفاده کرده اند.حتما تا بحال کارتن های یخچال، تلویزیون و … را آنباکسینگ کرده اید. همان محافظ سفید رنگی که این وسایل را داخلش بسته بندی کرده اند را پلی استایرن می گویند.

البته کاربرد پلی استایرن خیلی گسترده تر از این چیزهاست از لوازم خانگی مثل اجاق گاز، جارو برقی و … گرفته تا بسته بندی های مواد غذایی، قطعات خودرو و محفظه های تلویزیون و … از مواد پلی استایرن ساخته شده است.

پلی استایرن چیست؟

پلی استایرن چیست؟

پلی استایرن یک ترموپلاستیک شفاف است که برای تولید طیف گسترده ای از محصولات مصرفی استفاده می شود.پلی استایرن هم به شکل یک پلاستیک جامد و هم بصورت یک ماده فوم سفت و سخت در دسترس است.

از پلی استایرن جامد اغلب برای تولید محصولاتی که باید روشن و شفاف باشند مثل بسته بندی مواد غذایی و مواد آزمایشگاهی استفاده می شوند.از جمله چیزهایی که با پلی استایرن جامد ساخته می شود می توان لوله های آزمایش، ظروف پتری، جا سی دی، ظروف یکبار مصرف، سینی و …را نام برد.

با ترکیب پلی استایرن با مواد رنگی مختلف، ماده های افزودنی و پلاستیک های دیگر می توان لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی، قطعات خودرو، اسباب بازی، گلدان و …تولید کرد.

به ترکیب دو عنصر کامپاند گفته می شود ، جهت مطالعه بیشتر درباره کامپاند به صفحه کامپاند یعنی چه مراجعه نمایید.

قیمت مواد پلی استایرن

قیمت مواد پلی استایرن

در جامعه امروز ، قیمت ها تقریباً برای همه چیز نوسان دارند. این موضوع در مورد قیمت مواد پلی استایرن هم در سراسر دنیا صادق است.

اگرچه پیش بینی قیمت مواد پلی استایرن کمی سخت است اما چند عامل ثابت وجود دارد که می توانیم بر مبنای آن احتمال افزایش قیمت پلی استایرن را پیش بینی کنیم.

موجودی کم یا زیاد هر کارخانه می تواند قیمت هرکیلو پلی استایرن را افزایش یا کاهش دهد. اگر میزان تولید پلی استایرن در اواخر سال بالا باشد قیمت پلی استایرن هم رقابتی تر می شود.زیرا تامین کنندگان نمی خواهند که موجودی کارخانه هایشان برای سال آینده در انبار بماند.

موضوع بعدی که می تواند روی قیمت مواد پلی استایرن اثر زیادی بگذارد میزان تقاضا است.از آنجاییکه تقاضا برای مواد غذایی از پیش بسته بندی شده رو به افزایش است بنابراین به پلاستیک بیشتری هم نیاز داریم و این روی قیمت اثر میگذارد.

چنانچه تولید کنندگان به منظور تعمیر و نگهداری مجبور به تعطیلی کارخانه شوند میزان تولید پلی استایرن تحت تاثیر قرار می گیرد و در نتیجه قیمت مواد پلی استایرن هم تغییر خواهد کرد.

قیمت پلی استایرن مقاوم در بازار و بورس در تاریخ 5 مرداد 1400، به ترتیب 41600 تومان و 36600 تومان می باشد.
قیمت پلی استایرن معمولی در بازار و بورس در تاریخ 5 مرداد 1400، به ترتیب 33300 تومان و 30500 تومان می باشد.
قیمت پلی استایرن انبساطی در بازار و بورس در تاریخ 5 مرداد 1400، به ترتیب 37800 تومان و 32700 تومان می باشد.

جهت اطلاع از قیمت انواع مواد پتروشیمی به صفحه قیمت مواد پتروشیمی در بورس مراجعه نمایید.

عوامل دیگری هم هستند که می توانند روی قیمت هر کیلو پلی استایرن اثر بگذارند اگر می خواهید از قیمت دقیق مطلع شوید با شماره تلفن ۰۲۱۷۷۰۵۷۷۰۵شرکت اکسون پلیمر تماس بگیرید.

تولید پلی استایرن

انواع مختلف پلی استایرن

سه نوع عمده پلی استایرن داریم که شامل فوم پلی استایرن، پلاستیک پلی استایرن معمولی و فیلم پلی استایرن می باشد.
فوم پلی استایرن به دو نوع EPS و XPS تقسیم می شود.

Eps یک ماده پلاستیک فوم سفید است که از دانه های جامد پلی استایرن تولید می شود. و از آن در درجه اول برای بسته بندی، عایق بندی و … استفاده می گردد. Eps بسیار سبک است و رطوبت کمی را به خود جذب می کند.در واقع این ماده 98% هوا است و قابل بازیافت می باشد.

ps

پلی استایرن منبسط شده یا EPS از استایرن که ساختار سلولی را شکل میدهد و پنتان بعنوان یک عامل دمنده تشکیل شده است. استایرن و پنتان هر دو ترکیبات هیدروکربنی هستند که از محصولات جانبی نفت و گاز طبیعی بدست می آیند. استایرن به طور طبیعی در غذاهایی مانند توت فرنگی ، دارچین ، قهوه و گوشت گاو نیز وجود دارد.

پلی استایرن XPS، از طریق فرایند اکستروژن با ترکیب رزین پلاستیک و سایر مواد افزودنی تولید شده و بصورت قالب خارج می شوند.فومxps چگالی بالاتری دارد و در مدل های معماری ساختمان ها کاربرد دارد.

تخته فوم XPS یک ماده ترموپلاستیک سخت با مقاومت فشاری بالا است که از پلی استایرن درست می شود.از XPS بیشتر برای عایق بندی سطح بالا مثل دیوارها، سقف، زیرشیروانی کابرد دارد.

فوم XPS دارای یک ساختار سلول بسته است که در آن فضای خالی و فاصله وجود ندارد. این سلول های بسته فوم XPS ، از نفوذ هوا و آب جلوگیری کرده و آن را برای محیط های مرطوب ایده آل تر می کند.

قیمت هر کیلو پلی استایرن

برخی از انواع پلاستیک پلی استایرن کوپولیمرها هستند. اغلب اوقات هموپلیمر PS تقریبا شکننده است و اگر با مواد دیگر ترکیب شود می تواند در برابر ضربه مقاومت بیشتری داشته باشد.

فیلم پلی استایرن در بسته بندی مورد استفاده قرار گرفته و سبک، قوی و بادوام بوده و دارای شفافیت عالی، قابلیت حرارت دهی و چاپ بالا می باشد.

گرانول پلی استایرن

گرانول پلی استایرن

گرانول پلی استایرن دانه های ریز هموپولیمر پلی استایرن است که در تجارت بنام کریستال شناخته می شود و به آنها گلوله های پلی استایرن هم می گویند.

گرانول پلی استایرن قطعات کوچک پلی استایرن منبسط شده ای هستند که برای پر کردن یکسری اسباب بازی و صندلی ها استفاده می شوند.

گرانول های پلی استایرن چندین کاربرد دارند.جالب است بدانید که صندلی های بین بگ از گرانول های پلی استایرن منبسط شده فومی پر شده است.علاوه براین از این گرانول های پلی استایرن بعنوان محافظ برای بسته بندی اشیای شکننده استفاده می شود.

 

کاربرد پلی استایرن چیست؟

پلی استایرن در تولید ظروف یکبار مصرف کاربرد ویژه‌ای دارد. همچنین به خاطر شفافیت و مقاومت بالای آن در ساخت لوازم بهداشتی، اسباب بازی ها و لوازم آشپزخانه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع مقاوم ترِ پلی استایرن HIPS که به کوپلیمر و هایمپک هم معروف است در بدنه‌ی لوازم برقی بکار می‌رود.

نوعِ نرم شده و فوم مانند پلی استایرن EPS یا همان یونولیت است که با اضافه کردن گرانول پلاستیک به پلی استایرن ساخته می‌شود و این محصول در صنعت ساختمان و بسته بندی بیشترین کاربرد را دارد.

بی‌شک گستردگیِ کاربرد پلی استایرن در صنایع مختلف، اهمیت این ماده‌ی شیمیایی را بسیار پررنگ نموده است.

قیمت هر کیلو پلی استایرن

قیمت هر کیلو پلی استایرن

قیمت هرکیلو پلی استایرن بسته به نوعِ معمولی، مقاوم یا انبساطی آن متفاوت است و همانند دیگر محصولات پلیمری تابع قیمت ارز و نوسانات بازار می‌باشد.

اما از دیگر عوامل تاثیر گذار در قیمت هرکیلو پلی استایرن می‌توان به واسطه‌های فروشِ این محصول اشاره کرد.

هر چه واسطه های کمتری در فروش دخیل باشند، پلی استایرن با قیمت مناسب تری به دست مصرف کنندگان خواهد رسید.

2 دیدگاه دربارهٔ «پلی استایرن چیست»

علی گفت:

ممنون از مقاله پلی استایرن واقعا عال بود آیا قیمت ها بروز است؟
لطفا درباره تیتان هم برامون بنویسید

seoer گفت:

درود بر شما
ممنون از توجه تون.در آینده نزدیک حتما در خصوص تیتان هم مقاله خواهیم داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *