تفاوت مستربچ و کامپاند چیست ؟

تفاوت مستربچ و کامپاند یکی از متداول ترین سوالات در حوزه مواد پلیمری می باشد و اطلاع از آن موجب کاهش هزینه ها اولیه در تولید محصولات پلاستیکی خواهد شد.  در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد و به تشریح هر یک خواهیم پرداخت. (جهت مطالعه هر یک کلیلک نمایید) مستربچ چیست کامپاند […]

تفاوت مستربچ و کامپاند

تفاوت مستربچ و کامپاند چیست ؟

تفاوت مستربچ و کامپاند یکی از متداول ترین سوالات در حوزه مواد پلیمری می باشد و اطلاع از آن موجب کاهش هزینه ها اولیه در تولید محصولات پلاستیکی خواهد شد.  در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد و به تشریح هر یک خواهیم پرداخت. (جهت مطالعه هر یک کلیلک نمایید) مستربچ چیست کامپاند […]

تفاوت مستربچ و کامپاند یکی از متداول ترین سوالات در حوزه مواد پلیمری می باشد و اطلاع از آن موجب کاهش هزینه ها اولیه در تولید محصولات پلاستیکی خواهد شد.  در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد و به تشریح هر یک خواهیم پرداخت. (جهت مطالعه هر یک کلیلک نمایید)

مستربچ چیست ؟ تفاوت مستربچ و کامپاند

پلاستیک ها به به خودی خود بی رنگ هستند و برای  افزودن رنگ به آن ها از مستربچ استفاده می شود، لازم به ذکر است که مستربچ در طیف رنگی متنوع تولید می شوند و برخی از مواد قابلیت ایجاد خواص ویژه ای را در پلاستیک دارند مثل خوشبو کنندگی و یا براق کردن. در ادامه ویدئو از مستربچ را مشاهده خواهید کرد.

 

 

مستربچ شامل دو جز اصلی می باشند (به غیر از افزودنی هایی که در ترکیب آن وجود دارد)

1-ماده اولیه یا بیس مواد اولیه

2-پیگمنت

مستربچ رنگی و تفاوت آن با کامپاند

شایان ذکر است که درصد مواد اولیه به کار رفته در مستربچ بسیار  بیشتر از پیگمنت می باشد. پیگمنت برای رنگ دهی به  مستربچ  اضافه می شود.پیگمنت به صورت پودر بوده و با مواد اختلات می گردد و پس از خروج از دستگاه تمامی دانه های مواد آغشته به رنگ شده است و  در نهایت مستربچ تولید می گردد. با استفاده از کمترین مقدار پیگمنت در ساخت قطعات میتوان به آن ها رنگ داد.

جهت اطلاعات بیشتر درباره مستربچ به صفحه مستربچ چیست مراجعه نمایید

کامپاند کربنات کلسیم چیست؟

سوال هایی از قبیل اینکه  کامپاند چیست ؟ یا کامپاند یعنی چی ؟ همیشه در حوزه پلاستیک مطرح بوده. پیش از تشریچ کامپاند کربنات کلسیم به تعریف لغوی کامپاند خواهیم پرداخت.

کامپاند چیست ؟

هنگامی که دو یا چند عنصر از نظر شیمیایی در یک نسبت ثابت از نظر جرم با یکدیگر ترکیب می گردند، محصول بدست آمده به عنوان یک کامپاند شناخته می شود. اما ما در اینجا منظورمان از کامپاند کامپاند کربنات کلسیم می باشد.

کامپاند کربنات کلسیم در واقع مستربچ پر کننده می باشد که جهت کاهش هزینه های و قیمت نهایی به عنواد مواد اولیه استفاده می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کامپاند کربنات کلسیم به صفحه مستربچ پر کننده مراجعه نمایید

تفاوت مستربچ و کامپاند

حالا به تفاوت مستربچ و کامپاند می پردازیم:

تفاوت مستربچ و کامپاند این است که مستربچ به تنهایی می تواند یک نوعی کامپاند باشد .اما در کشور  ما این موضوع جا افتاده است  که به پایه مواد اولیه مثل پلی اتیلن، پ پ، ای بی اس و . . . می توان مواد افزودنی دیگری اضافه گردد که قیمت اولیه آن را پایین بیاورد یا قیمت افزایش پیدا کند و خواص آن بالا رود.

به طور کلی هر عملی انجام شود که مواد از حالت عادی خود بهتر و به صرفه تر گردد(به این معنا که یک سری ویژگی ها به آن دهیم) کامپاند کردن گفته می شود .

معنای واژه کامپاند کردن یعنی دو یا چند جز را با هم ترکیب کنیم که بیس اصلی آن حتما ، مواد اولیه پلیمری می باشد.بنابراین خود مستربچ هم می تواند نوعی کامپاند باشد. در واقع مستربچ جدا از رنگ دهی می تواند خود کامپاند باشد اما کربنات تنها خواص پرکنندگی دارد.

شیوه تشخیص کامپاند و مستربچ

شیوه تشخیص کامپاند و مستربچ :

کامپاند و مستربچ در ظاهر شاید تفاوت چندانی نداشته باشند اما با این حال با کمی ریز بینی و بررسی دقیق تر می توان این دو ماده را از یکدیگر تشخیص داد.

پیش از بیان راه های تشخیص این دو مواد از نظر ظاهری، لازم به ذکر است که راه های گفته شده ممکن است در برخی از موارد جواب ندهند در واقع شیوه واحد و مطلقی برای تشخیص وجود ندارد و شیوه های گفته شده نسبی می باشد.

تفاوت کامپاند و مستربچ از لحاظ رنگ :

معمولا کربنات به دلیل استفاده زیاد از کربنات دارای رنگ سفید کدر تری نسبت به مستربچ می باشد، هرچند که اگر در صورتی که از کربنات زیادی برای تولید مستربچ استفاده شود آن هم رنگ شفافی نخواهد داشت.

تفاوت کامپاندها با یکدیگر:

کامپاندها خود به چند دسته مهم تقسیم بندی می شوند که در ادامه به تشریح آنها می پردازیم:

کامپاندهای ارزان ساز :

این دسته از کامپاندها محصول نهایی شما را ارزان می کنند، مانند کامپاندهای کربنات کلسیم و کامپاندها با پودر تالک که موجب کاهش خواص مواد می شوند و در نهایت قیمت تمام شده محصول نهایی را کاهش می دهد

کامپاندهای خاصیت دهنده

این کامپاندها خواص مکانیکی و فیزیکی را افزایش می دهند ( دقیقا بر خلاف کامپاندهای ارزان ساز) مانند کامپاندهای مختلط با الیاف شیشه و کامپاندهای سیلیکا دار  که موجب استحکام مواد می شوند لازم به ذکر این مواد دارای قیمت پایینی نیستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *