کربنات کلسیم چیست؟ قیمت کربنات کلسیم خوراکی و غیر خوراکی

کربنات کلسیم یک ماده شیمیایی رایج است که از برخی سنگ ها به عنوان کانی های کلسیت و آراگونیت بدست می آید.این ماده جزء اصلی پوسته تخم مرغ، پوسته حلزون، صدف و مروارید است.از این ماده ارزشمند در کشاورزی، صنایع دارویی و بسیاری از بسترهای حیاتی دیگر استفاده می شود و قیمت کربنات کلسیم با […]

قیمت کربنات کلسیم

کربنات کلسیم چیست؟ قیمت کربنات کلسیم خوراکی و غیر خوراکی

کربنات کلسیم یک ماده شیمیایی رایج است که از برخی سنگ ها به عنوان کانی های کلسیت و آراگونیت بدست می آید.این ماده جزء اصلی پوسته تخم مرغ، پوسته حلزون، صدف و مروارید است.از این ماده ارزشمند در کشاورزی، صنایع دارویی و بسیاری از بسترهای حیاتی دیگر استفاده می شود و قیمت کربنات کلسیم با […]

کربنات کلسیم یک ماده شیمیایی رایج است که از برخی سنگ ها به عنوان کانی های کلسیت و آراگونیت بدست می آید.این ماده جزء اصلی پوسته تخم مرغ، پوسته حلزون، صدف و مروارید است.از این ماده ارزشمند در کشاورزی، صنایع دارویی و بسیاری از بسترهای حیاتی دیگر استفاده می شود و قیمت کربنات کلسیم با توجه به نوع مصرف متفاوت است.

در این مقاله می خوانیم:

کربنات کلسیم چیست؟

کربنات کلسیم یک ترکیب شیمیایی غیر آلی با فرمول شیمیایی CaCO3 است که بعنوان محبوب ترین و پر کاربردترین فیلر در فرمولاسیون های پلیمری است که ما اولین بار آنرا در کلاس های مدرسه به شکل گچ دیده ایم.این ماده در پوسته زمین یافت می شود.

کلسیم کربنات یک ترکیب غیر سمی و بدون بو است که معمولاً به عنوان یک ماده معدنی سفید به شکل های مختلفی مثل سنگ مرمر، سنگ آهک، گچ و … وجود دارد.

تمام این مواد شاید از نظر شکل ظاهری با هم فرق داشته باشند اما به لحاظ شیمیایی شبیه هم هستند.

کربنات کلسیم چیست؟

فرمول شیمیایی کلسیم کربنات

فرمول کلسیم کربنات چیست؟فرمول شیمیایی کلسیم کربنات CaCO3 و جرم مولار آن 100.0869 گرم mol-1 است. این مولکول متشکل از کلسیم کاتیون Ca + 2 و کربنات آنیون CO3-2 می باشد.در واقع این ترکیب شیمیایی توسط سه عنصر اصلی کربن، اکسیژن و کلسیم ساخته می‌شود.

ساختار شبکه کربنات کلسیم به ماده معدنی که از آن استخراج شده بستگی دارد:

کلسیت از ساختار کربنات کلسیم شش ضلعی تشکیل شده در حالی که آراگونیت حاوی شبکه ارتورومبیک است.

کربنات کلسیم غالباً در طبیعت به شکل سنگها ، مرجانها ، مرواریدها، پوسته تخم مرغ و … و در زمین شناسی در ماده معدنی کلسیت ، دولومیت ، واریت و آراگونیت یا آهک یافت می شود.

یکی از خواص مهم کلسیم کربنات انحلال‌ناپذیری آن در آب خالص است اما در مایعات اسیدی به سرعت حل می‌شود. کلسیم کربنات به طور طبیعی در سازه های سنگی و معادن سنگ مرمر، آهک و گچ یافت می‌شود و در محیط آزمایشگاهی نیز با اضافه کردن آب به اکسید کلسیم می‌توان آن‌را ساخت.

کلسیم کربنات یک ماده‌‌ی پرکننده (filler) است که برای افزایش حجم، وزن، مقاومت الکتریکی و حرارتی، شکل پذیری و کاهش هزینه ها در تولید محصولات پلیمری، ساختمانی، غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جالب است بدانید که کلسیم کربنات با خاصیت خنثی سازی ویژگی اسیدی ضدعفونی‌کننده ها می‌تواند به عنوان کنترل کننده‌ی PH در استخرها و موارد مشابه استفاده شود.

فرمول کربنات کلسیم

قیمت کربنات کلسیم

با توجه به اینکه در اکثر صنایع و مشاغل مثل ساخت و ساز، تولید لاستیک و پلاستیک، رنگ و کاغذ و …از این ماده استفاده می شود، عوامل متعددی می تواند قیمت فروش کربنات کلسیم را تحت تاثیر قرار دهد.

از آنجاییکه کربنات کلسیم خاصیت پرکنندگی دارد، برای تولید می تواند بسیار مفید باشد و باعث کاهش هزینه ها شود.

اما اینطور نیست که برای همه نوع مصارفی از یک نوع کربنات کلسیم استفاده شود.بر اساس درصد خالص بودن ماده، اندازه، رنگ، بسته بندی و …قیمت فروش کربنات کلسیم تغییر می کند.

قیمت فرروش کربنات کلسیم پودر : 1000 تومان 5000 تومان

با توجه به اینکه کلسیم کربنات به شکل سنگ های بزرگ آهکی،مرمری، کلسیت و دولومیت در طبیعت یافت می شود، برای مصرف حتما باید به شکل ریزتر مثل پودری، میکرونیزه، کلوخه ای و … در بیاید.هرچقدر دانه ها ریزتر باشد قیمت کربنات کلسیم بالاتر می رود.

در نهایت کلسیم کربنات میکرونیزه در بسته بندی های 20 تا 30 کیلوگرمی جهت مصارف آزمایشگاهی عرضه می شود که قیمت آن هم به خاطر بسته بندی بیشتر است.اما کلسیم کربنات پودری که بصورت فله ای و تنی فروخته می شود قیمت پایینتری دارد.

واکنش کلسیم کربنات با هیدروکلریک اسید

در این ازمایش یون کلرید با یون کلسیم ترکیب می شود و کلرید کلسیم را بوجود می آورد.مانند تمام کربناتهای فلزی ، واکنش کلسیم کربنات با هیدروکلریک اسید تولید گاز دی اکسید کربن است.

سنگ آهک که بیشتر از کربنات کلسیم تشکیل شده است ، قرن هاست که در کشاورزی برای خنثی سازی ترکیبات اسیدی خاک و تأمین کلسیم مورد نیاز گیاهان استفاده می شود.

 

کربنات کلسیم خوراکی

کربنات کلسیم خوراکی یک مکمل غذایی است که در شرایط های خاص و زمانیکه مقدار کلسیم در رژیم غذایی کافی نباشد، استفاده می شود.کلسیم یک ماده ضروری و مورد نیاز بدن برای تامین سلامت استخوان ها، عضلات، سیستم عصبی و قلب است.

همچنین از کلسیم کربنات خوراکی بعنوان یک ضد اسید جهت برطرف کردن سوزش و دیگر ناراحتی های مربوط با معده و برای درمان سطح بالای فسفات در بیماران کلیوی استفاده می شود.

کربنات کلسیم خوراکی به صورت قرص ، قرص جویدنی ، کپسول و شربت تهیه می شود .

یکی از کاربردهای جالب کربنات کلسیم خوراکی این می باشد که از آن برای ور آمدن و نرم کردن خمیر استفاده می شود البته در برخی موارد به عنوان مواد نگهدارنده هم به مواد اضاف می گردد.

قرص کربنات کلسیم 500 میلی گرم

یک نوع قرص است که برای جلوگیری یا درمان مقدار پایین کلسیم خون در افرادی که کلسیم کافی را از مواد غذایی خود دریافت نمی کنند ، تجویز می شود.

کربنات کلسیم خوراکی

موارد مصرف پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم از خرد کردن سنگ آهک و با طی کردن یکسری فرایند ها بدست می آید که بصورت درجه بندی شده برای کاربردهای مختلف بسته بندی می شود.

پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم علاوه بر اینکه بعنوان مصالح در ساخت و ساز و صنایع شیشه ای و فولاد کاربرد وسیعی دارد برای مصارف مختلف دیگری هم استفاده می شود که شامل موارد زیر است:

مصرف پودر کلسیم کربنات در کاغذ:

از ترکیب پودر کلسیم کربنات با سلولوز در تولید کاغذ و مقوا استفاده می شود به این دلیل که کلسیت باعث سفید شدن بیشتر کاغذ می شود.

استفاده از پودر کلسیم کربنات در رنگ:

بخاطر سفیدی طبیعی و عالی این پودر،تداخل در رنگ های نقاشی کاهش می یابد به تیره شدن رنگ ها کمک کرده و از چکه کردن رنگ جلوگیری می کند.

کاربرد پودر کلسیم کربنات در پلاستیک ها:

از کامپاند کربنات کلسیم بخاطر بهبود بخشیدن به عملکرد تولید و بصرفه بودن در تهیه انواع پلاستیک استفاده می شود که باعث افزایش طول عمر محصول، پراکندگی بهتر مواد شیمیایی ، به حداکثر رساندن روشنایی ، حفظ رطوبت بالا، بهبود قوام و … می شود.

جهت مطالعه بیشتر درباره کامپاند کربنات کلسیم به صفحه کامپاند کربنات کلسیم مراجعه فرمایید.

از این پلیمرها برای تولید لوله، کابل، سقف، کیف، قطعات خودرو، مبلمان و … استفاده می شود.

پودرکربنات کلسیم در صنایع غذا و محصولات آرایشی:

کربنات کلسیم به عنوان یک مکمل موثر غذایی در بسیاری از قفسه های فروشگاه های مواد غذایی در محصولاتی مانند بیکینگ پودر ، خمیر دندان ، شیرینی و کلوچه و … یافت می شود.

یکی از مواد پر مصرف در تولید مواد پلاستیکی پلی پروپیلن است برای آشنایی بیشتر با این مواد به صفحه پلی پروپیلن چیست مراجعه نمایید.

پودر کربنات کلسیم در سرامیک:

این ماده در تولید محصولات سرامیکی از جمله ظروف هنری ، ظروف سفالی ، کاشی ، وسایل بهداشتی و…. بکار می رود.

کلسیم هیدروژن کربنات

فرمول شیمیایی بی کربنات کلسیم که به آن کلسیم هیدروژن کربنات هم گفته می شود Ca(HCO3)2 است.این ماده ترکیب جامد ندارد و فقط در محلول های آبی حاوی کلسیم و بی کربنات وجود دارد.

تمام آبها دی اکسبد کربن جذب می کنند و در اثر تماس این آبها با سنگها و رسوبات و یونهای فلزی ، کلسیم و منیزیم حاصل می شود. بنابراین بیشتر آبهای طبیعی که از نهرها ، دریاچه ها و به خصوص چاه ها سرچشمه می گیرند ، می توانند به عنوان محلول های رقیق این بی کربنات ها در نظر گرفته می شود.

محلولهای بی کربنات کلسیم و منیزیم مدتهاست که در حفاظت از کاغذ و جلوگیری از اسیدی شدن آن مورد استفاده قرار میگیرد. محلول بی کربنات کلسیم در آب به دلیل خاصیت قلیایی کننده و محتوای مواد معدنی برای سلامتی مفید است.

آیا بی کربنات خطرناک هستند؟

بی کربنات در صورت بلعیده شدن ضرری ندارند. با این حال ، ممکن است هنگام استنشاق باعث تحریک پوست ، چشم و دستگاه تنفسی شوند.

کلسیم هیدروژن کربنات

کاربردهای کلسیم هیدروژن کربنات

بطور کلی موارد استفاده از کلسیم هیدروژن کربنات را به سه دسته کلی می توان بیان نمود :

  1. افزودنی غذایی
  2. عامل ضد چسبندگی
  3. به عنوان یک تثبیت کننده رنگ

کربنات کلسیم معدنی چیست

نوعی کربنات کلسیم است که در طبیعت یافت می شود. کلسیم کربنات معدنی به عنوان cgg از آن یاد می شود. سنگ آهک تقریباً 10 درصد از سنگهای رسوبی را که در سطح زمین در معرض دید قرار دارند تشکیل می دهد.

کلسیم کربنات ترکیب یونی است یا مولکولی

کلسیم کربنات ترکیب یونی است یا مولکولی؟

کلسیم کربنات چه ترکیبی است؟ کلسیم کربنات دارای ترکیبی یونی است. یون‌های کربنات مثلثی-مسطح می‌باشند که در کنار یون‌های کلسیم قرار می‌گیرند و بلور کلسیم کربنات را می‌سازند. یون‌های کربنات به لحاظ حجم از یون‌های کلسیم بزرگترند ولی از نظر بارالکتریکی باهم یکسان هستند.

کلسیم کربنات یک یون چند اتمی است که اتم های آن با پیوند کووالانسی به هم متصلند و بار الکتریکی منفی دارد.

کانی کلسیم کربنات

کانی کلسیم کربنات

کانی کلسیم کربنات یکی از فراوان ترین مواد معدنی روی زمین است که حدود 4 درصد از پوسته زمین را تشکیل داده و در طبیعت در سه نوع سنگ اصلی گچ، سنگ آهک و مرمر یافت می گردد.

نحوه ساخته شدن کلسیم کربنات به این شکل است:

کربنات کلسیم زمین (GCC) در طی میلیون ها سال توسط طبیعت ایجاد شده است.بیشتر ذخایر کربنات کلسیم از بقایای موجودات دریایی که در ته یک دریای کم عمق رسوب کرده اند بوجود می آیند. این موجودات مانند سخت پوستان، جلبک ها و مرجان ها کربنات کلسیم را از آب جذب کرده و از آن برای تشکیل اسکلت و پوسته خود استفاده می کنند. هنگامی که این موجودات میمیرند از بقایای آنها رسوباتی در بستر دریا تشکیل می شود که به مرور زمان تبدیل به کانی کلسیم کربنات می شود.

اما کربنات کلسیم رسوبی (PCC)  می تواند توسط انسان و در عرض چند ساعت تولید شود.

PCC از طریق تبدیل سنگ آهک به CaO و CO2 و واکنش آنها در یک راکتور شیمیایی ایجاد می شود. چیزی که در نهایت بدست می اید دارای ترکیب شیمیایی مشابه GCC است، اما خلوص بالاتری دارد و از نظر توزیع اندازه ذرات و شکل ذرات دارای خواص متفاوتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.