کامپاند کلسیم کربنات

قیمت :کیلویی 4500 تا 10000 تومان

کامپاندهای کربنات کلسیم دارای درصد زیادی از فیلرهای معدنی از قبیل کربنات کلسیم وغیره می باشند. کامپاندهای کربنات کلسیم اکسون پلیمر یکی از پر مصرف ترین پر کننده ها(فیلر) در صنعت پلاستیک است. این کامپاندها به سبب بهره بردن از بهترین مواد اولیه و به کارگیری خط تولید پیشرفته و با کیفیت ، در سطح بالا تولید و عرضه قرار دارد.
اطلاعات فنی
صنعت مورد استفاده
 • تولید انواع فیلم های پلیمری
 • تولید قطعات تزریقی و بادی
 • صنایع گونی بافی
 • صنایع بسته بندی
 • قطعات خودرو
 • لوازم خانگی
 • لوازم الکتریکی
 • قطعات صنعتی
 • لوله های آب و فاضلاب

قیمت :کیلویی 4500 تا 10000 تومان

کامپاند کلسیم کربنات

 • کاهش هزینه تولید
 • افزایش قابلیت چاپ و رنگ پذیری
 • رنگ پوششی
 • رنگ شیشه ای (Transparent)
 • انواع رنگ بر پایه PE,PP,PS,ABS,PA,PC
 • ساخت انواع رنگ های سفارشی و خاص

توضیحات تکمیلی کامپاند کلسیم کربنات

کامپاند کربنات کلسیم چیست و چه مصارفی دارد ؟

حتما در دوران ابتدایی، از گچ های رنگی بر روی تخته های گچی استفاده کرده اید. بیش از 10000 سال است که از گچ به عنوان ابزاری برای نوشتن بهره گرفته می شود که یکی از بهترین مواد میکروکریستالی می باشد. سنگ آهک نیز کربنات کلسیم حاصل از موجودات طبیعی است که در مقایسه با گچ فشردگی بیشتری دارد. ماربل نیز سنگی بلورین و سخت می باشد. ماربل از تبلور مجدد گچ و یا سنگ آهک تحت حرارت و فشار بالا تولید می گردد. ماربل در آمریکای شمالی و کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا استخراج می گردد.

انواع کلسیم کربنات

کربنات کلسیم خالص از ماربل استخراج شده و یا از فرایندهای شیمیایی بر روی کربن دی اکسید حاصل می شود. این مواد به 2 صورت و با ویژگی های متفاوت تولید می گردند.

 1. کربنات کلسیم زمینی : از جداسازی و فرایند ته نشینی به صورت طبیعی تولید می شود که به نام GCC شناخته شده است. GCC در حقیقت پودری حاصل از تخریب سنگ آهک می باشد که ظاهری کریستالی دارد. لازم به ذکر است سایز این مواد متنوع بوده و از آن در داروسازی و صنعت بهره گیری می گردد.
 2.  کربنات کلسیم رسوبی : این مواد از ته نشینی مواد طی فرایند شیمیایی حاصل می گردد که بنام PCC شناخته شده است. سایز PCC برابر با قطر 2 میکرون می باشد و تنوع سایزی ندارد. این مواد در صنعت و تولید کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد.

دانه های  PCC ابعاد کوچکتر و خلوص بیشتری داشته و در مقایسه با GCC شفافیت بیشتری نیز دارد.

کاربرد کامپاند کلسیم کربنات در صنعت پلاستیک

از کربنات کلسیم یا CaCO3 به عنوان پرکننده در صنعت پلاستیک بهره گرفته می شود. از آنجایی که این مواد خاصیت تطابق پذیری دارد، می توان آن را به سایزهای بسیار کوچکی در آورد. از دیگر مزیت های این مواد می توان به سازگاری آن با پلیمرهای رزین و مرقون به صرفه بودن آن اشاره نمود. از CaCO3 به عنوان مواد افزودنی در ترکیبات پلاستیک بهره گرفته می شود.

CaCO3 موجب شفافیت سطح پلاستیک می شود. علاوه بر این ، در صورتی که سایز این کامپاندها کنترل شده باشد، سختی و مقاومت پلاستیک را بهبود می بخشد.

CaCO3قابلیت ترکیب با رزین های ترموپلاستیکی بی شماری را دارد. کامپاندهای پلی پروپیلن با کلسیم کربنات پر می شود که این امر موجب افزایش سختی مواد می گردد. علاوه بر این، موجب می شود تا پلاستیک عملکردی بی نقص در دمای بالا داشته باشد.

قیمت مستربچ کربنات کلسیم :

قیمت مستربچ کربنات کلسیم به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به تشریح هر یک می پردازیم.

قیمت مستربچ کربنات :کیلویی 4500 تا 10000 تومان

میزان کربنات عامل مهمی در قیمت کربنات کلسیم:

هرچقدر میزان کربنات و مواد استفاده شده در کامپاند کربنات بیشتر باشد کیفیت نهایی محصول بالاتر است و در نهایت قیمت نهایی هم افزایش میابد.

میزان ضایعات :

بطور معمول می بایست از ضایعات در ساخت مواد بهره نبرد اما متاسفانه برخی از تولیدکنندگان برای کاهش قیمت نهایی بجای استفاده از مواد اولیه نو از ضایعات استفاده می کنند اما اکسون پلیمر با بهره گیری از بهترین مواد اولیه اقدام به تولید این محصول نموده و با کیفیت و قیمت مناسبی محصولات خود را روانه بازار کرده است.

لازم به ذکر است مش بندی و کشور سازنده هم از عوامل مهمی هستند که موجب تعیین قیمت کربنات می شود.

مزایای استفاده از ترکیبات کربنات کلسیم در صنعت پلاستیک

همانطور که ذکر شد از CaCO3 به عنوان پر کننده برای تولید کامپاندهای پلی پروپیلن استفاده می شود. مزیت های این ترکیب به شرح زیر می باشد:

1- بهبود عملکرد : اضافه کردن کربنات کلسیم به ورق های پلی پروپیلن باعث بهبود عملکرد پلاستیک در برابر حرارت می شود. علاوه بر این موجب افزایش مقاومت ، سختی و کیفیت پلاستیک می گردد. به منظور تولید پلاستیک مرغوب می توان از ترکیب این مواد تا میزان 40% استفاده نمود.

2- بهبود فرایند تولید : این مواد حتی فرایند تولید را نیز بهبود می بخشد. زیرا باعث می شود که پلاستیک حرارت گرفته و به سرعت خنک شود. این موضوع حتی در روند استفاده بهینه از انرژی نیز تاثیر گذار است. علاوه بر این خنک شدن سریع موجب کاهش انقباض می شود که این امر مانع شکنندگی می گردد.

3- اقتصادی بودن : بازار رزین به صورت مداوم و غیر قابل پیش بینی در حال تغییر است. بنابراین ترکیبات کربنات کلسیم می تواند از مصرف کنندگان در برابر افزایش قیمت های ناگهانی حفاظت کند. جایگزین کردن رزین آن هم به میزان 40% باعث کاهش قیمت پلاستیک تولید شده می گردد.

4- پایداری : امروزه بحث پایداری محصولات پلاستیکی یکی از دغدغه های تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است. مطالعات انجام شده نشان داده است که استفاده از پرکننده کربنات کلسیم در پلی پروپیلن به میزان 40 درصد باعث کاهش گازهای گلخانه ای به میزان 23% می شود.

5- تائیدیه FDA : افزودن این مواد به پلاستیک 100% مورد تائید سازمان FDA ( سازمان و غذا و دارو) می باشد. به همین دلیل بهره گیری از CaCO3 در ساختار بسته بندی مواد غذایی و دارویی هیچ مانعی ندارد.

موارد استفاده کامپاند کربنات کلسیم در فرآورده های پلاستیکی

از این کامپاند در صنعت پلاستیک و در مواردی از قبیل لاستیک، کابل های سیم ، دستکش های لاتکس، کیسه زباله و حتی فرآورده های سخت مانند لوله های اکسترود شده و پروفیل پنجره استفاده می شود.

سایر مصارف کربنات کلسیم در صنعت

CaCO3 در زندگی روزانه ما بسیار کاربردی می باشد و موارد استفاده آن در صنعت به شرح زیر است:

1- کاغذ، رنگ و پوشش ها : از این مواد به صورت گسترده ای برای ساخت کاغذ، پلاستیک، رنگ و پوشش ها به عنوان مواد پر کننده و یا رنگدانه های سفید بهره گیری می شود. این مواد به دلیل شفافیت و سفیدی در صنعت تولید کاغذ نقش به سزایی دارد. بعبارتی می توان از آن به عنوان یک پرکننده سفید و مات با قیمتی مناسب بهره برد. در حقیقت ماده کربنات کلسیم باعث سفیدی، ماتی و نرمی کاغذ می شود. همچنین 30% از وزن رنگ، به کربنات کلسیم بکار گرفته شده در ترکیبات آن اختصاص می یابد.

2- ساخت و ساز : این مواد در ساخت و سایز نقش مهمی دارند. ماربل به عنوان یک متریال ساختمانی شناخته شده است. علاوه بر این در ترکیبات سیمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

3- صنعت داروسازی : CaCO3 در تولید قرص های ضد ترشی معده نیز کاربرد دارند.

4- مکمل های کلسیم : CaCO3 به عنوان مواد اولیه در مکمل های کلسیم به کار برده می شود.
شاید جالب باشد بدانید که در ترکیب بسیاری از مواد خوراکی از قبیل بکینگ پودر، خمیر دندان، شراب و … نیز از کربنات کلسیم استفاده شده است. در کشاورزی نیز از این مواد برای خوراک حیوانات بهره گیری می شود. در مجموع وجود CaCO3 در طبیعت برای محیط زیست و پاکسازی آب مفید می باشد.

نتیجه گیری

کامپاند کربنات کلسیم، ترکیب مواد و کربنات کلسیم (پودر معدنی ) که به صورت سفید رنگ با مواد اختلاط می شود و محصول نهایی را ارزان سازی میکند ، از نظر هزینه خیلی ارزانتر از مواد اولیه اصلی می باشد و اضافه کردن این مواد به محصول باعث کاهش قیمت می شود که با توجه به محصول مورد نظر درصد مصرف قابل تغییر می باشد حدوداٌ از 10% تا 80% قابل استفاده می باشد .

از مزایای دیگر کامپاند کربنات کلسیم می توان به افزایش قابلیت چاپ و رنگ پذیری محصول بر روی سفره های یکبار مصرف اشاره کرد که اگر مواد به صورت خام ریخته شود چاپ انجام نم یشود یا ضعیف انجام می شود ، اما با اضافه کردن این ماده باعث چاپ پذیری بهتر و نگه داشتن جوهر و مرکب روی خودش میشود.

افزایش بهره وری ، پایداری حرارتی ،خواص مکانیکی و فیزیکی ،سختی خمشی که خیلی از موارد جهت تمیز کنندگی استفاده می شوند از دیگر مزایای این ماده می باشد.
در صورت استفاده از کامپاند کربنات کلسیم میتوانیم کاهش نرخ هم رفتگی و مکش های سطح قطعه را هم شاهد باشیم .
کاربرد این ماده در انواع فیلم های پلیمری ،قطعات تزریقی و بادی،صنایع گونی بافی،صنایع بسته بندی،قطعات خودرو ،لوازم خانگی ،لوازم الکتریکی ،قطعات صنعتی ،لوله های آب و فاضلاب و … می باشد.

 • در اکسون پلیمر

 • گارانتی تمام محصولات ارسال رایگان به تهران و حومه
 • استفاده از بخش آزمایشگاهی و کنترل کیفیت پیشرفته
 • ارائه قیمت روز مواد اولیه پتروشیمی
 • مرکز پخش محصولات کربی پلیمر در ایران و کشورهای همسایه