مستربچ آنتی استاتیک چیست

آیا می دانید آنتی استاتیک چیست؟ افزودنی های ضد الکتریسیته ساکن مواد شیمیایی ای هستند که تجمع الکتریسیته ساکن در مواد پلاستیکی را به حداقل می رسانند. در فرایند تولید پلاستیک از مواد آنتی استاتیک (مستربچ آنتی استاتیک) استفاده می شود تا از ایجاد الکتریسته ساکن جلوگیری شود. الکتریسیته ساکن چیست و چگونه عمل می […]

آنتی استاتیک چیست

مستربچ آنتی استاتیک چیست

آیا می دانید آنتی استاتیک چیست؟ افزودنی های ضد الکتریسیته ساکن مواد شیمیایی ای هستند که تجمع الکتریسیته ساکن در مواد پلاستیکی را به حداقل می رسانند. در فرایند تولید پلاستیک از مواد آنتی استاتیک (مستربچ آنتی استاتیک) استفاده می شود تا از ایجاد الکتریسته ساکن جلوگیری شود. الکتریسیته ساکن چیست و چگونه عمل می […]

آیا می دانید آنتی استاتیک چیست؟ افزودنی های ضد الکتریسیته ساکن مواد شیمیایی ای هستند که تجمع الکتریسیته ساکن در مواد پلاستیکی را به حداقل می رسانند. در فرایند تولید پلاستیک از مواد آنتی استاتیک (مستربچ آنتی استاتیک) استفاده می شود تا از ایجاد الکتریسته ساکن جلوگیری شود.

آنتی استاتیک چیست

الکتریسیته ساکن چیست و چگونه عمل می کند؟

آنتی استاتیک یعنی چه ؟قبل از اینکه با واژه آنتی استاتیک آشنا شویم بگذارید آنرا ساده تر تعریف کنیم.

الکتریسیته ساکن نوعی بار الکتریکی است که در نتیجه تماس و جداسازی دو یا چند سطح پدید می آید و موجب تقسیم الکترون‌های منفی بین دو سطح و انتقال از یک اتم به اتم دیگر می گردد. همین امر باعث ایجاد الکتریسیته ساکن یا خاصیت استاتیکی می شود.

مواد آنتی استاتیک چیست؟

مواد آنتی استاتیک چیست ؟ موادی هستند که از طریق پایین آوردن مقاومت موجود در سطح یا کل ماده و همچنین بالا بردن هدایت پذیری، از ایجاد بار الکتریکی ساکن در موادی از قبیل پلیمرها جلوگیری به عمل می آورند.

عاملی که اثربخشی آنتی استاتیک‌ها را بالا می برد عامل رطوبت است. رطوبت و ذرات آب سبب شکل گیری یک لایه هادی بار الکتریکی بر روی ماده مورد نظر می شوند.

مواد آنتی استاتیک

آنتی استاتیک چیست؟

معنی آنتی استاتیک چیست؟ آنتی استاتیک‌ها مواد شیمیایی ای هستند که از ایجاد الکتریسیته ساکن روی مواد و سطوح آن‌ها جلوگیری می کنند. الکتریسیته ساکن یا همان بار استاتیک می تواند به فرآیند تولید با کیفیت مواد، ضربه وارد کند. عامل ایجاد این بار می تواند استفاده از منبع ولتاژ برق بدون ایجاد تماس یا اثر تریبوالکتریک باشد.

آنتی استاتیک‌ها با خاصیت ضد الکتریسیته ای خود، وارد میدان می شوند و با استفاده از رسانایی خود یا دریافت رطوبت از هوا ماده را کمی رسانا می‌کنند.

این مواد دارای دو بخش آب دوست و آب گریز می باشند که قسمت آب دوست آن با رطوبت هوا واکنش می دهد و مولکول‌های آب را به هم متصل می کند؛ در حالی که قسمت آب گریز آن با سطح ماده برهم کنش دارند.

بر اساس این توضیح از نحوه عملکرد آنتی استاتیک‌ها، از برخی مرطوب کننده‌ها هم به عنوان ماده آنتی استاتیکی بهره گیری می شود.

مواد آنتی استاتیک می توانند خارجی و داخلی باشند. با اجزای خارجی ضد استاتیکی، ماده مورد نظر به وسیله اسپری کردن یا از طریق غوطه‌وری پوشانده می شود؛ در حالی که اجزای داخلی ضد استاتیک در درون ساختمان ماده قرار می گیرند و سپس به سطح منتقل می شوند.

آنتی استاتیک‌ها اغلب می توانند نیازهای کوتاه مدت را مرتفع نمایند و از آنجاییکه  صنایع برای جلوگیری از ایجاد مشکلات کیفیتی یا ایجاد جرقه و آتش سوزی به مصونیت بلند مدت نیاز دارند به همین خاطر از افزودنی‌های رسانا مانند کربن سیاه، الیاف رسانا و نانو مواد به عنوان عوامل ضد الکتریسیته دائمی استفاده می شود.

 

مستربچ آنتی استاتیک

مستربچ آنتی استاتیک

مستربچ آنتی استاتیک نوعی از ماده ضد الکتریسیته ساکن است که برای خنثی کردن بارهای روی سطح پلیمر استفاده میشود. با استفاده از افزودنی های ضد الکتریسیته ساکن مشکلات ناشی از شارژ الکتریسیته ساکن مثل گرد و غبار ، آسیب به تجهیزات و …کاهش یافته و یا برطرف می شود.

مستربچ آنتی استاتیک، یک نوع بار الکتریکی ایجاد می کند که با اصطکاک قابل توجهی بر روی سطح حرکت می کند تا اثر الکتریسیته ساکن را به وسیله ارتباط با رطوبت هوا از بین ببرد. سطح ماده با سطح هیدروفیل در کنش هستند، از طرف دیگر رطوبت هوا نیز با هم فرآیندی را انجام می دهند که در نتیجه آن مولکول‌های آب به هم متصل می شوند.

بسیاری از محصولات پلاستیکی برای تحقق هدف خود یا کاربر پسند شدن باید دارای خواص آنتی استاتیک باشند. این امر در طول فرآیند تولید،  با مخلوط کردن مواد افزودنی آنتی استاتیک در پلیمر خام، برای ایجاد یک پلیمر آنتی استاتیک به دست می آید. مستربچ آنتی استاتیک را می توان بر روی سطح خارجی محصول نیز به عنوان پوشش سطح استفاده کرد.

اجسام پلاستیکی که بار الکتریکی دارند، ذرات شناور در محیط مانند گرد و غبار را جذب می کنند و به همین خاطر است که اجسام اضافه شده به این بار به آن‌ها جذب می شوند. گرد و غبار همیشگی روی صفحه تلویزیون نتیجه وجود همین عامل است. مستربچ آنتی استاتیک این مشکلات در صنعت را حل کرده و مواد را از عوامل ریز خارجی تصفیه می کنند.

مستربچ آنتی استاتیک با توجه به نوع نیاز صنایع بین 1 تا 18 درصد مواد، مصرف می شوند. آن‌ها همچنین در دو دسته مهاجرتی و غیر مهاجرتی عرضه می شوند تا بتوانند پایه شارژ استاتیکی را حمایت کنند. بدین وسیله مستربچ­ها می توانند یکی از مسائل بزرگ در فرآیند پردازش و بسته بندی اجزای الکترونیکی را هموار کنند.

مزایای استفاده از مستربچ آنتی استاتیک

مزایای استفاده از مستربچ آنتی استاتیک

  • با ایجاد عملکرد سریع در انتشار قالب، زمان مصرفی پروسه را کاهش می دهد.
  • محصولات را از وجود گرد و غبار تا حد زیادی مصون نگه می دارد.
  • ایرادات لایه‌های پلی الی فین و محصولات قالب زده را برطرف می کند.
  • پیامدهای ایجاد شده در اثر الکترواستاتیک را به حداقل می رساند.

آنتی استاتیک

مواد آنتی استاتیک به چه صورت عمل می کنند؟

مواد آنتی استاتیک نقش خنثی سازی اثر الکتریسیته ساکن را بر عهده دارند. تماس و جداسازی مواد تعادل الکترون‌ها را برهم می زند که این خود باعث ایجاد الکتریسیته ساکن می شود. عواملی مانند رطوبت، سرعت و مساحت سطح تماس و جداسازی، میزان بار استاتیکی را افزایش و کاهش می دهد. برای مثال، زمانی که فردی در حال دویدن است بار استاتیکی بالاتری در برابر فردی که آهسته راه می رود دریافت می کند. این انتقال بار سبب شوک یا به عبارت دیگر باعث تخلیه الکترواستاتیکی (ESD) می شود.

مواد آنتی استاتیک با مقاومت الکتریکی بسیار بالای خود، شوک‌های الکترواستاتیکی را به صورت پیوسته خنثی می کنند. این مواد، ابزار الکترونیکی ظریف مانند تخته‌های مدار را از طریق مواد اتصال به زمین محافظت می کنند. بر اساس کاری که انجام می شود و میزان حساسیت آن، می توان از مواد آنتی استاتیک قوی تر در میز یا کف زمین استفاده کرد.

مواد آنتی استاتیک علاوه بر نقش خنثی سازی شوک‌ها، نقش جلوگیری از لغزندگی یا خستگی ناشی از ایستادن را هم ایفا می کند.

برای آشنایی بیشتر با انواع مستربچ افزودنی به صفحه مواد افزودنی مراجعه نمایید.

بار استاتیکی چه تأثیری بر روی مستربچ آنتی استاتیکی می گذارند؟

مستربچ آنتی استاتیک عایق هستند و می توانند شرایطی را فراهم آورند که پلیمرهای مختلف روی سطح آن‌ها بارهای استاتیکی ایجاد کنند. تراکم بار استاتیک پیامدهایی را به همراه خواهند داشت که گاه می توانند بسیار مخرب باشند. در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می کنیم.

  • ایجاد اختلال در باز شدن لایه ها در فرآیند بسته بندی
  • جذب گرد و غبار روی بسته بندی مواد غذایی که ظاهری نامناسب و آلوده را شکل می دهد.
  • کاهش سرعت فرآیندهای صنایع و پایین آوردن میزان بازدهی کل
  • آسیب رساندن به مدارهای الکترونیکی و اجزای تشکیل دهنده آن‌ها
  • ایجاد جرقه و اشتعال، هنگامی که الکتریسیته ساکن در نزدیکی مواد اشتعال زا تجمع داشته باشد

خرید مستربچ آنتی استاتیک اکسون

خرید مستربچ آنتی استاتیک اکسون

مستربچ آنتی استاتیک اکسون نگاه شما را به همه ی چیزها تغییر می دهد. این آنتی استاتیک ها از شما در برابر آسیب های جدی مانند آتش سوزی و انفجار محافظت می کنند و تضمین می کنند که شما و تجهیزات اداری تان در برابر بارهای ساکن و تخلیه الکترواستاتیک محافظت می شوند. محصولاتی که بیشتر به مستربچ آنتی استاتیک نیاز دارند عبارتند از: محصولات الکترونیکی، مخابراتی، داروسازی و دفاعی.

بسته به کاربرد نهایی، ما می توانیم مستربچ آنتی استاتیک یا رسانایی را ارائه دهیم که مزایای کوتاه مدت و طولانی مدت دارد. مزایای کوتاه مدت برای پردازش و ذخیره سازی کوتاه مدت مفید است و مزایای طولانی مدت آنتی استاتیک در مواردی که محافظت در برابر تجمع استاتیک در مدت زمان طولانی ذخیره سازی مورد نیاز است مناسب می باشد.

چنانچه بدنبال بهترین قیمت مستربچ آنتی استاتیک هستید طوریکه برایتان صرفه اقتصادی داشته باشد یا اینکه می خواهید در خصوص ویژگی های مستربچ انتی استاتیک سوالی بپرسید با شماره های تماس شرکت اکسون پلیمر ارتباط برقرار کنید تا کارشناسان، شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.