مستربچ چیست؟

شاید اسم مستربچ را شنیده باشیم اما هنوز نمی دانید که مستربچ چیست؟ در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم. مستربچ چیست؟ Masterbatch چیست؟ فرآیند تولید مستربچ چیست؟ مزایای مستربچ چیست؟ چرا از مستربچ استفاده می کنیم؟ مستربچ در کجا کاربرد دارد؟ مستربچ چیست؟ اگر بخواهیم ساده‌ترین پاسخ را به پرسش “مستربچ چیست؟” بدهیم […]

مستربچ چیست

مستربچ چیست؟

شاید اسم مستربچ را شنیده باشیم اما هنوز نمی دانید که مستربچ چیست؟ در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم. مستربچ چیست؟ Masterbatch چیست؟ فرآیند تولید مستربچ چیست؟ مزایای مستربچ چیست؟ چرا از مستربچ استفاده می کنیم؟ مستربچ در کجا کاربرد دارد؟ مستربچ چیست؟ اگر بخواهیم ساده‌ترین پاسخ را به پرسش “مستربچ چیست؟” بدهیم […]

شاید اسم مستربچ را شنیده باشیم اما هنوز نمی دانید که مستربچ چیست؟ در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم.

مستربچ چیست؟

مستربچ چیست؟

اگر بخواهیم ساده‌ترین پاسخ را به پرسش “مستربچ چیست؟” بدهیم باید بگوییم این ماده یک افزودنی پلاستیکی جامد است که از آن برای رنگ کردن یا دادن خواص دیگر به پلاستیک استفاده می شود. اما این همه توضیحی نیست که برای درک چیستی Masterbatch  به آن نیاز دارید.

اگر قرار است در صنعت پلاستیک فعالیت کنید یا رشته تحصیلی یا کاری شما به نوعی با این محصولات سروکار دارد، این مطلب مناسب شماست. چون قرار است در ادامه به طور مفصل به این موضوع بپردازیم که مستربچ چیست؟ انواع آن کدام است؟ این ماده چه مصارفی دارد و به طور کلی هر آنچه در خصوص آن نیاز دارید را برای شما شرح دهیم.

Masterbatch چیست؟

مستر بچ یک مخلوط غلیظ است. این ماده از توزیع رنگ‌ها و برخی افزودنی‌های دیگر در یک حامل پلیمری  به دست می‌آید. مستر بچ  ماده‌ای است که در طی عملیات حرارتی و اکسترودر اختلاط برشی بالا به دست می‌آید. مخلوط مذکور بعد از سرد شدن به دستگاهی موسوم به گلوله ساز هدایت شده و در نهایت به صورت گرانول در می آید.

مستربچ به پردازنده این امکان را می دهد تا پلیمر خام را در طول فرآیند تولید پلاستیک به صورت اقتصادی و کم هزینه رنگ آمیزی کند.

توضیح دیگری که در توضیح مستر بچ چیست می‌توان داد این است که مستربچ، رنگ یا کنسانتره رنگ، گرانولی است که برای رنگ آمیزی ترموپلاستیک ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده از یک یا چند رنگ و یک رزین حامل مخصوص پلیمر تشکیل شده است.

مستربچ در صنعت پلاستیک به عنوان کامپوزیت یا کلسیت شناخته می شود.

مستربچ از جمله کالاهای صادراتی می باشد که در دنیا خواهان دارد ، جهت آشنایی با تجارت این محصول به مقاله صادرات مستربچ مراجعه نمایید.

فرآیند تولید مستربچ چیست؟

فرآیند تولید مستربچ چیست؟

مستربچ به دو صورت تولید می‌شود. یا بر اساس استانداردهایی که وجود دارد یا بر اساس نیاز و استانداردهایی که خود مشتری آن را تعریف می‌کند. به هر حال فرآیند کلی برای ساخت مستربچ شامل مراحل زیر می‌شود:

 • شناسایی و توزین رنگدانه ها و/ یا افزودنی های مورد نیاز
 • اختلاط این رنگدانه ها و/ یا افزودنی ها به یک رزین حامل یا پلیمر با عملیات حرارتی و اکستروژن دو پیچ
 • خنک کردن و شکل دادن مخلوط غلیظ به گرانول، پودر و سایر اشکال مستربچ
 • بسته بندی نهایی محصول

مزایای مستربچ چیست؟

اگر بخواهیم مستربچ را با ماده دیگری که همین کارایی را داشته و در صنایع از آن استفاده می‌شود، مقایسه کنیم، آن ماده رنگدانه‌های خام است. اما مستربچ مزایایی دارد که آن را نسبت به استفاده از رنگدانه‌های خام برتری می‌دهد که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم:

 • افزایش شفافیت رنگ در استفاده از مستربچ وجود دارد.این مهم‌ترین مزیت استفاده از مستربچ نسبت به رنگدانه‌های خام است. در واقع مستربچ قدرت و دقت بالاتری در کنترل میزان کدورت و شفافیت رنگ پلاستیک‌ها دارد.
 • نسبت‌های از پیش تعیین‌شده مواد افزودنی در مستربچ گنجانده شده است.یعنی در طول فرآیند تولید، حداقل احتمال واریانس وجود دارد.
 • مستربچ در رنگ آمیزی سفارش‌های بزرگ به کاربران ثبات رنگ بهتری می‌دهد.
 • فرآیندهای ذوب بهبود یافته اند زیرا عوامل اتصال در مستربچ با پلیمرهای مورد استفاده مطابقت دارند.
 • مستربچ محیط و خطوط تولید مجاور را آلوده نمی‌کنند. چون رنگدانه های خام در طول پردازش در هوا معلق می شوند، امکان آلوده شدن خطوط تولید مجاور وجود دارد.این در حالی است که این ویژگی به هیچ عنوان در مستربچ وجود ندارد.

چرا از مستربچ استفاده می کنیم؟

چرا از مستربچ استفاده می کنیم؟

برای این پرسش چند پاسخ اصلی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • افزایش بهره‌وری

مستربچ می تواند خروجی حجمی را افزایش دهد. این افزایش بهره‌وری در نتیجه هدایت حرارتی و انبساط حجمی تا دما حاصل می‌شود.

 • صرفه جویی در هزینه کل

مستربچ درصد زیادی پودر CaCO3 دارد. این ویژگی به  تولید کنندگان کمک می کند تا با مصرف کمتر انرژی کمتر دستگاه خود را راه‌اندازی کنند و این موضوع هزینه تولید را برای آن‌ها به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.

 • افزایش کیفیت و ویژگی‌های پلاستیک‌ها

مستربچ برخی از ویژگی‌های خاص در پلاستیک‌ها را بهبود می‌بخشد که از آن جمله می‌توان به : سفتی خم شونده، چقرمگی، قابلیت چاپ و چسبندگی اشاره کرد.

کاربرد مستربچ کاربرد دارد؟

از مستربچ در محصولاتی مانند: ورق حرارتی، نخ پلی استر، نخ نایلونی، قالب گیری ، فیلم ، فیلم لمینت، پارچه نبافته PP و بسیاری محصولات دیگر استفاده می‌شود.

مستربچ نقش مهمی در صنایع پلاستیک و رنگ آمیزی دارد. این محصول صنعتی / شیمیایی را می‌توان انقلابی در صنایع پلیمر نامید. چراکه نقش بسیار پررنگی در افزایش بهره‌وری و کاهش نرخ تمام شده تولیدات پلاستیکی داشته است.

گرانول مستربچ

گرانول مستربچ چیست ؟

همانطور که در بالا گفته شد از مستربچ برای رنگ دادن به پلاستیک خام استفاده می شود. اما سوال اینجاست که گرانول مستربچ به چه معناست.
به هر جسم دانه ای مانند پلیمری، گرانول گفته می شود در واقع مستربچ خودش نوعی گرانول است و لغت مستربچ به معنای رنگ دهنده ای که حالت گرانول دارد (نه مایع، پودر و خمیر) .
در واقع گرانولی بودن مسترچ سبب می شود تا رنگ دهی افزایش یابد و فرآیند پردازش راحت تر شود. البته میزان کیفت رنگ دهی به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم ترین آنها میزان استفاده است.
نکته مهم در خصوص مستربچ این است که برخی از این مواد به مواد پلاستیکی اضافه می شوند تا خواص را به آنها اضافه کنند (برای مثال خوشبو کننده یا ضد الکتریسه بودن)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.